Mech na trawniku i ścieżkach - przyczyny, zwalczanie

Mech na trawnikuMech stale wyrastający na trawniku, czy pojawiający się na ścieżkach lub chodnikach ogrodowych to częsty problem. Jego usuwanie jest męczące i czasochłonne, a w dodatku nie zawsze przynosi trwałe rezultaty. Mech pomiędzy płytkami chodnikowymi wygląda nieestetycznie i może powodować ich erozję, a gdy pojawia się na trawniku, zaburza prawidłowy wzrost trawy.

Mchy Bryophyta to niewielkie rośliny zarodnikowe. Są one zbudowane z listków, łodyżek oraz chwytników, którymi przytwierdzają się do podłoża. Mchy rozmnażają się za pomocą z maleńkich zarodników roznoszonych przez wiatr.

W Polsce występuje niemalże 700 różnych gatunków tych roślin. Preferują one miejsca zacienione i wilgotne. Można je znaleźć zarówno w lasach czy w pobliżu zbiorników wodnych, jak i na terenach miejskich, gdzie często występują właśnie w szczelinach chodnikowych, na obrzeżach dróg i ścieżek czy na trawnikach. Rośliny te potrafią skutecznie kolonizować nawet bardzo ubogie i niedostępne dla innych gatunków stanowiska.

Choć mchy to piękne rośliny i niekiedy są wykorzystywane w celach dekoracyjnych na przykład na skalnikach czy jako cieszące się coraz większym zainteresowaniem tak zwane zielone ściany w domach, to jednak w ogrodzie potrafią one sprawiać wiele problemów. Ich uporczywe wyrastanie może doprowadzić do ruiny naszego trawnika, a następnie zniszczyć ścieżkę lub chodnik w ogrodzie.

Mech w ogrodzie - przyczyny

Przyczyn pojawiania się mchu w ogrodzie może być wiele. Najpowszechniejsze z nich to kiepskiej jakości zakwaszona gleba oraz nieodpowiednia pielęgnacja trawnika. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się mchu. Wymagają one systematyczności i wdrożenia na stałe kilku prostych czynności porządkowych i pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie.

Dlaczego mech wyrasta na ścieżkach i trawnikach? - do najczęstszych przyczyn pojawiania się tego problemu zaliczamy:

  • słabej jakości kwaśną, wilgotną i bardzo zbitą glebę,
  • duże zacienienie w ogrodzie,
  • długotrwałe zaniedbanie utrzymywania porządku w ogrodzie,
  • słabe napowietrzenie trawnika,
  • brak nawożenia trawnika,
  • błędy w podlewaniu trawnika.

Jak zwalczyć mech z trawnika i ścieżek?

Pozbycie się na dobre mchu z naszego ogrodu jest możliwe, jednak będzie wymagało odrobiny cierpliwości i systematycznej pracy. Przyjrzyjmy się bliżej sposobom na mech w ogrodzie:

1. Mechaniczne lub chemiczne usuwanie mchu

Mech często pojawia się na ścieżkach ogrodowych czy w szczelinach pomiędzy płytami chodnikowymi lub kostką brukową. Stanowi też częsty problem przy brzegach trawników oraz w zacienionych i wilgotnych miejscach na przykład w pobliżu krzewów lub pod drzewami.

Mech to roślina bardzo ekspansywna, która niezwykle szybko się rozrasta i stanowi konkurencję dla trawy i ozdobnych roślin ogrodowych. Pierwszym krokiem do definitywnego pozbycia się tego problemu jest mechaniczne usunięcie mchu. Oczywiście na dłuższą metę sam taki zabieg nie wystarczy, ponieważ mech będzie odrastał. Jednak zanim podejmiemy działania, mające temu zapobiec, musimy usunąć już rosnący w naszym ogrodzie mech.

Na trawniku mech możemy usunąć po prostu ręcznie, odrywając go do ziemi. Jeżeli jest go sporo, wówczas pomocne okażą się popularne narzędzia ogrodowe takie jak motyka, niewielka łopatka ogrodowa czy grabie.

Usunięcie mchu rosnącego pomiędzy płytami chodnikowymi często bywa trudne. Tutaj warto posłużyć się nożykiem ogrodowym i wykroić połacie mchu ze szczelin.

Niezależnie od tego, czy usuwamy mech rosnący na trawniku, czy na chodniku, postarajmy się zrobić to jak najdokładniej. Zmniejszy to szanse na jego szybkie odrośnięcie.

Mech rosnący na chodniku można także usunąć przy pomocy preparatów chemicznych nakładanych bezpośrednio na kostkę brukową czy płyty chodnikowe. Środki do usuwania mchu znajdziemy w centrach ogrodniczych.

Trzeba nimi opryskać dotknięte mchem powierzchnie, a następnie odczekać kilka dni, aż mech zginie i usunąć jego resztki z chodnika czy ścieżki. Pamiętajmy, aby stosując takie środki zawsze zachowywać zasady bezpieczeństwa - zakładajmy rękawice ochronne i maseczkę, która ochroni nas przed wdychaniem preparatu.

Gdy już usuniemy uporczywe rośliny, przystępujemy do działań mających na celu zapobieganie ich ponownemu pojawieniu się. Jest na to kilka skutecznych sposobów takich jak:

  • nawożenie,
  • wapnowanie,
  • odpowiednia pielęgnacja trawnika.

2. Wapnowanie

Mchy dobrze rozwijają się na glebach o odczynie kwaśnym. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie ma pH poniżej 6, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się problem uporczywego stale odrastającego mchu. Aby temu zapobiec, warto zwapnować ogród.

Jest to bardzo prosty zabieg, który polega na posypaniu lub jeśli to możliwe - dokładnym wymieszaniu gleby z dolomitem. Posypujemy nim również wszystkie szczeliny pomiędzy płytkami chodnikowymi oraz obrzeża chodników i ścieżek. Jest to popularny preparat do wapnowania gleby, który znajdziemy w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

3. Specjalny nawóz zapobiegający pojawianiu się mchu

W sprzedaży dostępne są również skuteczne i łatwe w stosowaniu nawozy usuwające mech i zapobiegające jego ponownemu wyrastaniu. Szukajmy środków zawierających w nazwie frazę anty mech czy stop mech. W ich składzie znajdziemy siarczan żelaza, który efektywnie zwalcza mech ogrodowy i zapobiega jego ponownemu wyrastaniu przez dłuższy czas.

Pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tych środków, jeśli mamy zwierzęta domowe na przykład koty, psy czy królika, ponieważ związek chemiczny zawarty w takim środku może być szkodliwy dla ich zdrowia. Dołóżmy również wszelkich starań, aby bezpiecznie, czyli poza zasięgiem dzieci, przechowywać taki nawóz.

4. Aeracja i wertykulacja trawnika

Mech bardzo często wyrasta na starych zaniedbanych trawnikach. Wielu z nas po założeniu trawnika, ogranicza jego pielęgnację wyłącznie do sezonowego koszenia. To błąd. Aby trawa wyglądała pięknie, trzeba poświęcić jej trochę więcej uwagi.

W mocno zbitej, nieprzepuszczalnej ziemi panują niesprzyjające stosunki wodno-powietrzne, co z czasem prowadzi do miejscowego zamierania korzeni, a następnie źdźbeł trawy i pojawiania się na jej miejscu mchów, które szybko się rozrastają.

Pamiętajmy, że aby trawa dobrze rosła, do jej korzeni musi docierać tlen, woda i składniki odżywcze. Nie jest to możliwe w twardym ubitym podłożu. Dlatego konieczne jest regularne wykonywanie wertykulacji czy aeracji trawnika. Częstotliwość, z jaką powinniśmy wykonywać te zabiegi, zależy od jakości ziemi w naszym ogrodzie. Jeśli jest ona lekka, przepuszczalna i piaszczysta to często wystarczy wykonać aerację trawnika jeden raz w czasie sezonu wegetacyjnego, najlepiej od razu po zimie. Z kolei, jeżeli gleba jest ciężka, gliniasta i bardzo zbita to konieczne jest jej regularne rozluźnianie i napowietrzania kilkukrotnie w ciągu sezonu. Zabieg taki możemy wykonać nawet przy pomocy tak prostego narzędzia, jakim są kolce ogrodowe zakładane na podeszwę butów.

5. Nawożenie i podlewanie trawnika

Samo zasianie trawy czy założenie trawnika z rolki i jednorazowe zastosowanie nawozu z pewnością nie zapewni źdźbłom świetnej kondycji na zawsze. Trawa do optymalnego wzrostu potrzebuje azotu. Dostarczymy go roślinom, stosując co 4 do 6 tygodni specjalistyczny nawóz do trawników. Jeśli jesteśmy mocno zabiegani i nie możemy poświęcić zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika, wówczas warto zastosować granulowane nawozy długo działające. Nawóz taki rozsypujemy równomiernie na powierzchni trawnika, a z czasem podczas jego podlewania z granulek uwalniają się substancje odżywcze.

Dzięki odpowiedniej podaży składników mineralnych trawa ładnie się rozrasta. To bardzo ważne, ponieważ jej dobra kondycja zapobiegnie miejscowemu zamieraniu źdźbeł i pojawianiu się w pustych miejscach trawnika mchów.

Zwróćmy również uwagę na sposób podlewania trawnika. Kiedy podłoże jest stale wilgotne, łatwiej pojawia się mech. Lepiej więc podlewać trawę rzadziej, ale obficiej. Poczekajmy więc do kolejnego podlewania, aż ziemia przeschnie.

Dbajmy systematycznie o nasz ogród, sprzątajmy w nim i odpowiednio pielęgnujmy trawnik, a zminimalizujemy ryzyko pojawienia się nieestetycznego i uporczywego mchu. Co więcej, jeśli nasz ogród jest mocno zacieniony, warto pomyśleć o zmianie jego aranżacji. Przytnijmy nieco obszerne zacieniające trawnik krzewy i prześwietlmy drzewa. Na trawnik wybierzmy odporne i łatwe w pielęgnacji gatunki traw, które ładnie będą się rozrastać. Z kolei chodniki warto regularnie myć łagodnymi detergentami o odczynie zasadowym, takimi jak zwykłe szare mydło rozpuszczone w wodzie czy mydło ogrodnicze w płynie.

Komentarze