Odpowiednio wybrane i posadzone we właściwych miejscach będą zdobić każdy ogródek.
Z projektowaniem ogrodu jest podobnie jak z aranżacją wnętrz. Im mniejsza przestrzeń, tym trudniej ją zagospodarować tak, by była estetyczna, a zarazem funkcjonalna. Właściciele małych ogrodów niejednokrotnie rezygnują z zadrzewiania ich obawiając się braku miejsca i nadmiaru cienia. Obecnie szkółkarze prześcigają się w pomysłach, by spełnić oczekiwania wszystkich klientów. Jakie krzewy i ogrody proponują do małego ogrodu?
Zalety posiadania drzew w ogrodzie
Niezależnie od tego jak duży ogród posiadasz, wiedz, że zawsze znajdzie się w nim miejsce na drzewo. Wszystko dlatego, że posiada ono zbyt wiele zalet, by można z nich zrezygnować. Poza tym, że jest sposobem na osiągnięcie odrobiny prywatności, pełni funkcję pewnego rodzaju zadaszenia, które daje znacznie przyjemniejszy efekt, niż tradycyjna markiza. Posadzone w pobliżu tarasu może również dawać cień wewnątrz domu, w salonie. Drzewo wpływa na zmianę mikroklimatu w Twoim ogrodzie. Zwiększa poziom wilgotności, oddaje tlen pochłaniając dwutlenek węgla. Oczyszcza powietrze zbierając w liście kurz, a także metale ciężkie i szkodliwe dla ludzkiego organizmu składniki naszego powietrza. Dodatkową zaletą drzew jest fakt, że odpowiednio dobrane pełnią funkcję dekoracyjną. Stanowią doskonałe wykończenie ogrodu, tło dla innych roślin.
Drzewa i krzewy ozdobne
W małym ogrodzie nie ma miejsca na przypadek. Obecność wszystkich roślin, szczególnie tych większych powinna być dobrze przemyślana. Aby osiągnąć ciekawy efekt, sprawić, że Twój ogród nabierze niebanalnego smaku, możesz wybrać któreś z niewielkich drzew lub krzewów ozdobnych.
- Lilak pospolity - nazywany potocznie bzem, występuje jako wysoki krzew lub małe drzewo. Osiąga do 2-3 m wysokości i doskonale sprawdzi się przy ogrodzeniu tworząc parawan, który odgrodzi Cię przed sąsiadem. Lilak kwitnie wiosną i zwykle jest bogato obsiany kwiatem o wyrazistej barwie i bardzo intensywnym, przyjemnym zapachu.
- Trzmielina oskrzydlona - jest równie wysoka co bez, czyli ok. 2-3 m. Jej największym walorem estetycznym są czerwone liście oraz dojrzewające jesienią czerwone owoce. Z uwagi na fakt, że nie jest to roślina bardzo delikatna, z powodzeniem odnajdzie się nawet w miejskim ogródku. Soczysta barwa trzmieliny pięknie przełamuje zieleń i stanowi piękne urozmaicenie ogrodowej przestrzeni.
- Wierzba całolistna Hakuro-nishiki - krzew o kulistym przekroju, charakteryzujący się pięknymi biało-różowymi listkami. Aby pięknie się prezentowała, należy ją co jakiś czas przycinać. Dzięki właściwie przeprowadzanym zabiegom, zawsze będzie sprawiała wrażenie zadbanej i uporządkowanej pasując do takiego samego ogrodu.
- Wiśnia piłkowana - dla miłośników ogrodów japońskich. Niewielkie drzewko o maksymalnej wysokości 10 m. Wiosną jego korona kwitnie obficie na różowo, dając przy tym przepiękny efekt i zwiastując ciepłe dni.
- Robinia akacjowa - grochodrzew często sadzony jako drzewo ozdobne w parkach. Jej białe kwiaty prezentują się atrakcyjnie, dając przy tym delikatny miodowy zapach. Wzrasta bardzo szybko po zasadzeniu, a jej koronę można formować. Może rosnąć przy chodniku, czy ulicy.
Pamiętaj, że roślinność w ogrodzie ma ogromne znaczenie i może pozytywnie wpływać na Twoje samopoczucie. Nie rezygnuj z niej nawet jeśli sądzisz, że nie masz miejsca. W razie problemów z zagospodarowaniem przestrzeni, możesz poprosić o pomoc kogoś, kto zawodowo zajmuje się projektowaniem ogrodów.
Źródło: www.wpb.wroc.pl.
Komentarze