Nasiona otoczkowane - czym są? Zalety otoczkowania

Nasiona otoczkowaneCzęsto, zamiast kupować sadzonki kwiatów i warzyw, decydujemy się na samodzielny wysiew nasion na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Od jakości zastosowanego materiału siewnego zależy wielkość plonu w przypadku warzyw, a także bujność wzrostu i obfitość kwitnienia w przypadku roślin dekoracyjnych. Jakość nasion ma również ogromny wpływ na zdrowie roślin.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów nasion. Są one sprzedawane w torebkach, luzem na wagę lub na sztuki, albo w formie taśmy papierowej ułatwiającej siew. Większość nasion jest sprzedawana w formie naturalnej. Dostępne są jednak również nasiona otoczkowane, czyli pokryte specjalną powłoką poprawiającą ich właściwości siewne. Co prawda są one droższe niż te naturalne, ale mają wiele zalet i mogą istotnie przyczynić się do zmniejszenia wydatków na zabiegi ochrony roślin w przyszłości.

Co to są nasiona otoczkowane?

Tego rodzaju nasiona są pokryte specjalną warstwą ochronną zwierającą preparaty chroniące zarówno samo nasiono, jak i młodą roślinę przed różnego rodzaju chorobami na przykład grzybowymi. Mogą one dodatkowo zawierać także różne środki kondycjonujące ułatwiające wzrost roślin oraz nawóz wieloskładnikowy do warzyw lub roślin kwitnących. Bazę dla substancji ochronnych stanowi sterylizowany torf w połączeniu z dolomitem, glinką kaolinową lub wapieniem.

Przed przystąpieniem do otoczkowania, nasiona poddawane są surowej selekcji. Wybiera się tylko te nieuszkodzone, bez śladów chorób i najwyższej jakości. Stanowi to gwarancję ich dużej siły kiełkowania i w połączeniu z działaniem środka ochrony roślin zawartego w otoczce gwarantuje zdrowy i obfity plon lub intensywny wzrost i kwitnienie roślin.

Nasiona roślin ozdobnych przeznaczone do amatorskiej uprawy, rzadko są otoczkowane. W ich przypadku otoczkuje się tylko materiał siewny drogich, rzadkich i wrażliwych gatunków. Częściej można spotkać zabezpieczone w ten sposób nasiona warzyw. Dotyczy to zwłaszcza gatunków szczególnie wrażliwych na choroby grzybowe i bakteryjne lub szkodniki glebowe. Należą do nich na przykład:

  • pomidor,
  • sałata,
  • ogórek,
  • kapusta,
  • kalarepa,
  • brokuł,
  • brukselka,
  • cebula,
  • kalafior,
  • por,
  • burak,
  • marchew,
  • pietruszka.

Zalety nasion otoczkowanych

Choć cena nasion otoczkowanych jest wyższa niż tych naturalnych, to zdecydowanie warto w nie zainwestować. Oszczędzimy sobie dzięki temu dodatkowych kosztów w przyszłości, wielu czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz zmartwień.

Do korzyści z siewu nasion otoczkowanych możemy zaliczyć takie aspekty jak:

Ochrona przed patogenami glebowymi
Mogą to być grzyby chorobotwórcze na przykład pleśnie albo bakterie gnilne, które mogłyby spowodować zniszczenie nasion lub obumarcie młodych roślin. Niekiedy otoczka zawiera również środki odstraszające nicienie lub inne pasożyty glebowe. Dzięki tym preparatom rośliny będą zdrowe i nie będzie trzeba kupować i stosować już żadnych dodatkowych preparatów.

Łatwiejszy siew
Nasiona otoczkowane łatwiej wysiać. Dotyczy to zwłaszcza bardzo małych i lekkich nasion niektórych gatunków przykładowo sałaty. Otoczka nakładana na nasiona sprawia, że są one zdecydowanie większe, cięższe i poręczniejsze. Łatwiej więc zarówno je policzyć, jak i posiać.

Większa zdolność kiełkowania nasion
Otoczka nasion chroni je przed nadmiernym wysychaniem, a często także zawiera składniki ułatwiające kiełkowanie i wzrost roślin, co przekłada się na lepszą zdolność kiełkowania.

Duża wydajność nasion
Siew nasion otoczkowanych jest bardziej precyzyjny niż tych naturalnych. Łatwiej się je liczy i dzieli, co sprawia, że można dokonać bardziej precyzyjnego siewu. Zużywa się dzięki temu mniej materiału siewnego. Dodając do tego lepszą siłę kiełkowania, uzyskujemy większą wydajność nasion otoczkowanych niż tych zwykłych.

Lepsze wschody
Zarówno nasiona, jak i siewki są wszechstronnie chronione przed działaniem patogenów oraz szkodników. Sprawia to, że są zdrowsze i lepiej wschodzą. Nasiona są także bardziej wyrównane wielkościowo i jakościowo oraz mają zapewnione bardzo zbliżone warunki kiełkowania, co sprawia, że wschodzą bardziej równomiernie.

Brak konieczności przerywania siewek
Nasiona z otoczką są większe, siew jest precyzyjniejszy, a siła kiełkowania lepsza, wobec czego nie trzeba siać zwiększonej ilości nasion, a później przerywać siewek. Wybierając nasiona otoczkowane, zaoszczędzimy więc sobie sporo pracy.

Siew nasion otoczkowanych

Nasiona z otoczką, aby skiełkować, wymagają innych warunków niż standardowe naturalne nasiona. Nieco inaczej wygląda również ich siew.

Siejemy je precyzyjnie, robiąc odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi nasionami. Pamiętajmy, że są one lepszej jakości i mają większą siłę kiełkowania, więc zdecydowana większość wzejdzie. Nie ma potrzeby siania "na zapas". To tylko marnowanie cennego materiału siewnego, ponieważ aby zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu, konieczne jest zachowanie między nimi odstępów. Jeśli zasiejemy za dużo nasion, wówczas rośliny trzeba będzie przerwać.

Przy siewie nasion w otoczkach bardzo ważna jest wilgotność podłoża. Musi być ona zdecydowanie większa niż w przypadku nasion naturalnych. Pamiętajmy, że aby nasiono wykiełkowało, najpierw rozpuszczeniu musi ulec jego otoczka.

Z kolei, kiedy rośliny już wzejdą, pamiętajmy o powstrzymaniu się od ich nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Te substancje znajdują się w otoczce nasion i trafiają do gleby w najbliższym otoczeniu rośliny, skąd są przez nią pobierane. Dlatego dodatkowe zastosowanie jakichś preparatów, może spowodować na przykład przenawożenie, co negatywnie odbije się na zdrowiu i kondycji roślin.

Nasiona z ochronną otoczką znajdziemy w dobrych sklepach ogrodniczych. Informacja o ich oczkowaniu jest zawsze wyraźnie zaznaczona na opakowaniu. Pamiętajmy, aby przed dokonaniem zakupu nasion, sprawdzić ich datę przydatności do siewu, którą znajdziemy na brzegu opakowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ stare nasiona, znacznie tracą na jakości i mogą bardzo kiepsko wschodzić.

Komentarze