Egzotyczne i bardzo oryginalne ogrody w stylu chińskim zachwycają swoim pięknem od tysięcy lat. Chińskie ogrody są bardzo dokładnie zaplanowane i urządzone, jednak nie są hermetyczne jak europejskie ogrody pałacowe, a raczej stanowią odzwierciedlenie naturalnych krajobrazów. Dopracowuje się w nich każdy detal, tak aby gotowe założenie ogrodowe do złudzenia przypominało naturalistyczny pejzaż. Najczęściej silnie nawiązuje on do górskiej przyrody.
Charakterystyka ogrodów chińskich
Ogród w przepięknym stylu chińskim możemy urządzić również w Polsce. Wiele gatunków roślin sadzonych w Chinach bardzo dobrze radzi sobie również w naszych warunkach klimatycznych. Bez problemu z pomocą naturalnych kamieni odtworzymy też górski krajobraz, a całości dopełnią stylizowane na chińskie elementy małej architektury ogrodowej oraz element wody, który powinien znaleźć się w każdym ogrodzie urządzonym na wzór azjatycki. Dowiedz się, jak założyć ogród w stylu chińskim.
Ogrody chińskie są odzwierciedleniem chińskiej filozofii życiowej, w której człowiek łączy się harmonijnie z otaczającym go światem natury. Ogród taki powinien stanowić idealne odbicie wszystkich elementów wszechświata takich jak:
- ziemia,
- woda,
- niebo,
- metal,
- skały,
- rośliny uzupełnione o elementy stworzone przez człowieka takie jak budowle i drogi.
Rodzaje ogrodów chińskich
Wyróżniany dwa główne rodzaje ogrodów chińskich. Różnice pomiędzy ogrodami na północy i na południu kraju są dosyć wyraźnie widoczne, choć łączy je wiele elementów wspólnych. Zanim zaczniemy projektować nasz ogród, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne ogrody w stylu chińskim.
Ogrody północnochińskie
Są one też nazywane ogrodami imperialnymi. Przykładem takiego ogrodu jest choćby ogromne założenie ogrodowe przy Pałacu Letnim w Pekinie. Ogrody w stylu północnochińskim są bardzo eleganckie wytworne. Charakterystyczne są dla nich bogate barwne zdobienia i cenne szlachetne materiały użyte przy jego urządzaniu. Tego typu ogród z założenia jest duży, dlatego nie sprawdzi się on raczej w przydomowym ogródku o niewielkiej powierzchni, ponieważ nie będziemy w stanie swobodnie oddać jego charakteru.
Ogrody południowochińskie
Ogrody południowochińskie są mniej dostojne, ale również przepiękne i niezwykle oryginalne. Królują tutaj nieco bardziej stonowane barwy jak biel, czerń czy szarość, ale nie może też zabraknąć elementów w głębokiej nasyconej ciemnej czerwieni. W takim ogrodzie znajdziemy sporo naturalnego kamienia, drewna oraz elementów wykonanych z ceramiki. Bujna zieleń roślinności zlewa się pięknie ze stylowymi elementami małej architektury i harmonijnie sąsiaduje z elementami wody.
Ogrody urządzone w stylu południowochińskim spotyka się w Chinach bardzo często. Są one popularne zwłaszcza na przedmieściach wśród klasy średniej. Ich ciekawy styl, prostota i naturalne ponadczasowe piękno są inspiracją dla projektantów ogrodów na całym świecie. Zdecydowanie warto się nimi zainspirować.
Aranżacja ogrodu w stylu chińskim
Urządzenie ogrodu w stylu chińskim często wymaga sporych nakładów pracy. Szczególnie angażujące jest uzyskanie pożądanego ukształtowania terenu pod założenie ogrodowe. Konieczne będzie uformowanie elementów skalno-kamiennych oraz choćby niewielkiego założenia wodnego.
Podczas urządzania ogrody chińskiego, powinniśmy kierować się zasadami feng-shui, aby energia życiowa chi bez przeszkód przepływała przez nas ogród. Dzięki temu rośliny będą zdrowe i będą pięknie rosły, a my będziemy bardzo dobrze czuć się w naszym ogrodzie.
W idealnie urządzonym ogrodzie w stylu chińskim na północy powinno rozciągać się założenie odzwierciedlające góry. W pozostałych częściach ogrodu nie może zabraknąć łagodnie schodzących w dół pagórków oraz płynące wody w postaci rzeczki lub strumienia, a także wody stojącej na przykład stawu lub oczka wodnego. Typowe dla zbiornika wodnego w chińskim ogrodzie jest zasiedlenie go rybkami. Tradycyjnie są to karasie złociste. Takie oczko wodne ma symbolizować bogactwo i hojność natury i przynosi szczęście i obfitość domownikom.
Projektując ogród w stylu chińskim, uwzględnijmy takie elementy jak:
1. Mała architektura
Różnego rodzaju budowle oraz elementy architektoniczne odgrywają w ogrodzie chińskim ogromną rolę. Zajmują one nawet 1/3 ogrodu i stanowią niejako rusztowanie dla roślin.
W swoim ogrodzie chińskim uwzględnijmy więc co najmniej kilka z takich rozwiązań jak:
- pergole,
- altany,
- mostki,
- bramy,
- pawilony,
- krużganki.
Oczywiście powinny one być wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, bambus, glina i kamień w połączeniu z dekoracyjnymi elementami metalowymi.
Wiele firm oferujących wyposażenie ogrodu posiada w swojej ofercie przepiękne stylizowane konstrukcje nawiązujące do stylu azjatyckiego. Możemy też oczywiście sprowadzić oryginalne chińskie założenia, ale trzeba się liczyć z tym, że będzie to dosyć kosztowne.
2. Skały i kamienie
Skały w ogrodzie chińskim są symbolem siły i długowieczności. Z kawałków skał i kamieni tworzy się w ogrodach majestatyczne oraz do złudzenia przypominające te naturalne formacje skalne i groty. Możemy je stworzyć z naturalnych dużych kamieni tak zwanych otoczaków, ale także z popularnego piaskowca czy z wapieni.
3. Ścieżki
W typowych ogrodach chińskich nie ma dużych litych powierzchni trawiastych. Cały ogród jest poprzecinany różnego rodzaju krętymi ścieżkami i dróżkami z kamieni lub bruku. Mają one wspierać harmonijne krążenie energii chi po ogrodzie.
4. Rośliny do ogrodu w stylu chińskim
W ogrodzie chińskim jest sporo drzew i krzewów. Ważną rolę odgrywają również trawy - oczywiście na czele z bambusem. Również w naszych warunkach klimatycznych możemy posadzić w ogrodzie bambusy. Wiele gatunków jest w pełni mrozoodpornych i świetnie rośnie w Polsce.
Godne polecenia są na przykład takie gatunki bambusów jak:
- Shibataea kumasasa,
- Semiarundinaria fastuosa,
- Hibanobambusa shiroshima,
- Phyllostachys nigra,
- Semiarundinaria viridis,
- Fargesia angustissima,
- Fargesia denudata,
- Fargesia robusta,
- Fargesia rufa,
- Indocalamus tesselatus,
- Phyllostachys parvifolia,
- Sasa palmata.
Bambusów szukajmy w dobrych szkółkach roślin oraz centrach ogrodniczych. Oprócz bambusów możemy też posadzić inne piękne gatunki traw jak na przykład kostrzewy sine lub miskanty chińskie.
Z drzew i krzewów w ogrodzie w stylu chińskim nie może zabraknąć takich roślin jak:
- sosny,
- klony,
- wierzby,
- morele,
- brzoskwinie,
- wiśnie,
- magnolie,
- azalie,
- różaneczniki,
- kamelie.
Ogrody w stylu chińskim nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością, a szkoda, bo są wyjątkowo piękne i oryginalne. Choć ich założenie i pielęgnacja wymagają zaangażowania i systematyczności, to jednak nie jest to bardzo trudne. Ogród zaaranżowany w stylu chińskim to prawdziwa oaza spokoju i harmonii. Odpoczniemy w nim i zregenerujemy siły po ciężkim dni i miło spędzimy czas w gronie najbliższych.
Warto również pomyśleć o urządzeniu w nim niewielkiego kącika do ćwiczeń. W Chinach ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu cieszą się ogromną popularnością. Możemy spróbować jednej z harmonizujących ciało i umysł technik rodem z Azji jak Tai-Chi czy Quigong lub po prostu cieszyć się dowolną ulubioną formą ruchu w naszym pięknym ogrodzie.
Komentarze