Oświetlenie roślin w ogrodzie

Podświetlenie roślin w ogrodzie Dekoracje świetlne do ogrodów od kilku sezonów biją rekordy popularności. Mają one zarówno walory estetyczne, jak i praktyczne. Oświetlenie pozwala nam bezpiecznie i komfortowo korzystać z wypoczynku również po zmroku. Sprawi ono też, że w naszym ogrodzie będzie panować niesamowity wręcz bajkowy nastrój. Podświetlone drzewa, krzewy, specjalne okazy roślin kwitnących czy obrzeża rabatek ozdobnych będą przyciągać wzrok i sprawią, że nasz ogród nocą, choć zupełnie inny niż za dnia, również będzie ciekawy, intrygujący i piękny.

Sposobów na podświetlenie roślin jest sporo. Możemy zdecydować się na punkty świetlne zasilane z sieci lub solarnie. Ani wybór samego rodzaju oświetlenia, ani sposób jego rozmieszczenia nie może być przypadkowy. Aby elementy świetle podkreślały piękno naszego ogrodu po zmroku, musimy dobrze je zaplanować. Podpowiadamy, jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w ogrodzie i jak pięknie podświetlić konkretne rodzaje roślin.

Dlaczego warto oświetlić rośliny w ogrodzie?

Dzięki podświetleniu wybranych drzew, krzewów oraz wyjątkowej urody egzemplarzy roślin kwitnących nasz ogród zyska zupełnie nowe oblicze. W ciągu dnia piękno roślin możemy obserwować w pełnej okazałości. Natomiast nocą nieoświetlony ogród pogrąża się w mroku i wydaje się nieciekawy i nieatrakcyjny. Najczęściej wybieramy oświetlenie typowo praktyczne w postaci punktów świetlnych zlokalizowanych przy wejściu do domu, na jego fasadzie lub wzdłuż ścieżek. Decydując się również na podświetlenie roślin, dodajemy w przestrzeni dodatkowe punkty orientacyjne, co usprawnia poruszanie się po zmroku, zwłaszcza w dużej przestrzeni.

Podświetlenie rośłin
Podświetlenie roślin

Podświetlenie roślin w pobliżu tarasu lub miejsca wypoczynku, sprawi, że nasz relaksacyjny kącik będzie bardziej przytulny, nastrojowy i romantyczny. Oczywiście nie do przecenienia są również walory ozdobne oświetlenia w ogrodzie. Zjawiskowo prezentuje się nie tylko samo światło oraz niekiedy bardzo dekoracyjne lampy, ale również cienie roślin, które odbijają się na ścieżkach, tarasie, elewacji domu, czy trawniku.

Jak oświetlić rośliny w ogrodzie?

Sposobów na podświetlenie roślin po zmroku jest sporo. Zanim przejdziemy do omówienia najciekawszych z nich, warto wspomnieć o tym, jakie aspekty trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu oświetlenia ogrodu.

Są to:

  • rodzaj lamp i sposób ich zasilania - tutaj wszystko zależy od efektu, jaki chcemy zyskać. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie punkty świetle dają ten sam efekt. Jeśli zależy nam tylko na lekkim rozproszeniu mroku przy rabacie czy konkretnej roślinie, to znakomicie sprawdzą się lampki solarne, ale jeśli potrzebne nam silniejsze światło, to one z pewnością nie wystarczą. Będziemy potrzebować silniejszego oświetlenia na przykład w postaci reflektorków. Z zasilaniem lampek solarnych nie ma problemu, ponieważ działają one na baterie słoneczne. Z kolei, jeśli decydujemy się na żarówki zasilanie prądem z sieci, musimy liczyć się z kosztami poprowadzenia instalacji elektrycznej. Najlepiej pomyśleć o tym, już na etapie zakładania ogrodu. Alternatywą dla zasilania sieciowego mogą być również wymienne baterie lub akumulatorki. Niezależnie od tego, jaki rodzaj zasilania lampek wybierzemy, pamiętajmy, że najważniejsze jest to, by były to punkty świetlne przeznaczone na tereny zewnętrzne, które są odporne na działanie wody i zmienne temperatury.
  • barwa światła i jego forma - planując rodzaj i rozmieszczenie punktów świetlnych w naszym ogrodzie, zastanówmy się, czy zależy nam na tym, by wiązka światła była rozproszona, czy skumulowana i wybierzmy lampy, dające pożądany przez nas efekt. Ważna jest również barwa światła- może ono być białe, żółte lub w innym kolorze. Do podświetlania roślin odradza się żarówki świecące na czerwono i pomarańczowo, ponieważ stosowane długoterminowo, mogą one negatywnie wpływać na wzrost roślin. Z kolei pozytywnie będzie oddziaływać światło zielone oraz niebieskie- ogromną zaletą podświetleń w tych kolorach jest także niesamowity efekt, jaki barwne światło tworzy w ogrodowej przestrzeni.

Do oświetlania roślin w ogrodzie sprawdzą się takie rozwiązania jak:

1. Latarenki ogrodowe

Urocze lampki w kształcie latarenek mogą mieć różne wielkości. Te niewielkie to idealne rozwiązanie na obrzeża rabat i przy ścieżkach, natomiast za pomocą większych możemy dekoracyjnie oświetlić wybrane drzewa lub krzewy. Oświetlenie w postaci latarenek będzie pasowało do ogrodu w stylu romantycznym, eleganckim lub klasycznym, ale może być także ciekawym dopełnieniem stylu boho lub skandynawskiego.

Latarenki ogrodowe
Latarenki ogrodowe

2. Słupki świetlne do ogrodu

Oświetlenie w postaci słupków jest bardzo uniwersalne i praktyczne. Można je wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. Słupki świetlne to idealne oświetlenie ścieżek i chodników, ale interesujący efekt uzyskamy także, otaczając nimi taras, czy wybrane rabaty kwiatowe albo wyjątkowo dekoracyjne egzemplarze drzew i krzewów. Tego typu oświetlenie będzie pasować do każdego stylu ogrodowego.

3. Reflektory ogrodowe

Reflektory to punkty świetlne rzucające słup światła od dołu ku górze. Kojarzą nam się on najczęściej z różnego rodzaju podjazdami czy wjazdem do garażu. Często stosuje się je także przy elewacji domu. Są one jednak także świetlne do podświetlania drzew i krzewów. Skierowana ku górze wiązka światło robi niesamowite wrażenie, wpadając pomiędzy gałęzie w koronę drzew. Reflektorki będą doskonale korespondować z aranżacją nowoczesnych, minimalistycznych oraz industrialnych ogrodów, ale sprawdzą się idealnie także w tych urządzonych w stylu klasycznym.

Reflektory ogrodowe
Reflektory ogrodowe

4. Kinkiety ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe w postaci kinkietów ściennych zamontowanych na elewacji budynku sprawdzi się idealnie doświetlenia drzew, krzewów czy pnączy rosnących bezpośrednio przy elewacji. Możemy w ten sposób wyeksponować na przykład krzew pnących róż, bluszczy, klematisy czy winorośl. Kinkiety dostępne są w różnych wielkościach i kształtach. Bez trudu więc dopasujemy lampę do stylu, w jakim zaaranżowany jest nasz ogród.

5. Lampki solarne do ogrodu

Lampki solarne od lat cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego nowiem są niedrogie, dostępne w wielu ciekawych wzorach oraz różnych wielkościach, a także są bardzo praktyczne i uniwersalne. Małe lampki możemy umieścić bezpośrednio w donicach czy skrzyniach z roślinami na przykład na tarasie lub stojącymi przed wejście do domu, czy przy bramie wjazdowej. Duże lampiony solarne wbijamy bezpośrednio w grunt przy wybranych roślinach.

Lampy solarne w ogrodzie
Lampki solarne w ogrodzie

Ogromną zaletą lampek solarnych jest to, że do ich zasilania nie są potrzebne żadne przewody elektryczne. Można je więc zastosować do słownie wszędzie. Nie trzeba się martwić o podłączenie do sieci. Oczywiście zmniejsza to także znacząco koszty oświetlenia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tego rodzaju lampki nie dają tak silnego światła, jak tradycyjne żarówki. Jednak, jeśli punkty świetlne będą większe i w odpowiedniej ilości, to również przy użyciu lampek solarnych jesteśmy w stanie ładnie rozświetlić przestrzeń, tak by uzyskać niesamowity efekt dekoracyjny oraz poprawić komfort użytkowania ogrodu po zmroku.

Zarówno oświetlenie ogrodu czy tarasu, jak i rodzaj podświetlenia roślin powinniśmy dopasować do tego, w jakim stylu jest urządzony nasz zielony zakątek. Warto także wziąć pod uwagę styl domu oraz to jaki rodzaj oświetlenia elewacji czy wejścia do budynku zastosowano. Zadbajmy o to, by wszystkie rodzaje oświetlenia do siebie pasowały i tworzyły piękną harmonijną całość.

Ile kosztuje oświetlenie roślin w ogrodzie?

Tutaj wiele zależy od ilości, rodzaju oraz wielkości punktów świetlnych. Koszt pojedynczej lampki to kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wybór oświetlenia ogrodowego jest naprawdę bardzo szeroki i z pewnością każdy z nas w zakresie swojego budżetu znajdzie takie, które będzie pasować do ogrodu.

Komentarze