Wybór płytek do domu jest bardzo duży, choć nadal największą popularnością cieszą się tradycyjne ceramiczne płytki oraz gresy, to coraz modniejsze stają się również płytki cementowe. W Polsce są one nadal dosyć mało znane, natomiast na południu Europy oraz w krajach północnoafrykańskich ten rodzaj płytek jest znany i stosowany od stuleci.
Płytki cementowe, znane też jako marokańskie czy hiszpańskie nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia w domu. Możemy je położyć w przedpokoju, sypialni czy salonie, ale również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak kuchnia oraz łazienka. Są one niesamowicie wytrzymałe i kuszą bogatymi oryginalnym wzornictwem. Sprawdź, dlaczego warto postawić na płytki cementowe.
Cementowe płytki podłogowe
Moda na cementowe płytki podłogowe przyszła do nas z Maroka oraz Hiszpanii, gdzie tego rodzaju okładziny są produktem tradycyjnym wykorzystywanym do wykańczania podłóg od setek lat. Stąd płytki cementowe często określa się jako kafle marokańskie. Wykonane z cementu mają naprawdę wiele zalet. To, co od razu rzuca się w oczy to ich bardzo duża dekoracyjność i oryginalność. Wyglądają one wręcz jak dzieła sztuki, ponieważ ozdabiają je piękne etniczne i orientalne wzory. Bardzo ważne jest też ogromna trwałość tych wzorów. Są one bowiem tworzone w zupełnie inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku płytek ceramicznych, gdzie dekoracja jest nanoszona na ich wierzchnią warstwę.
Płytki marokańskie
- Tutaj pigment jest integralny. W praktyce oznacza to, że jest on częścią płytek, a nie tylko jest namalowany na ich powierzchni. Dlatego taki wzór się nie ściera. Można bez żadnych obaw zetrzeć płytki i je zaimpregnować - wzór się nie zniszczy.
- Kolejną zaletą płytek typu marokańskiego jest ich niesamowicie gładka i przyjemna w dotyku powierzchnia. Użytkowanie takich płytek to po prostu czysta przyjemność. Kafle wykonane z cementu w procesie produkcji obrabia się w specjalnej prasie hydraulicznej, co pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej aksamitnej powierzchni.
- Płytki marokańskie to idealny wybór nie tylko dla miłośników oryginalnych i bardzo trwałych rozwiązań, ale także dla wszystkich tych, którym nie podobają się szerokie fugi pomiędzy płytami. Mają idealnie proste krawędzie, dlatego podczas ich układania możliwe jest zrobienie tak cienkiej fugi, że w zasadzie jest ona niemalże niewidoczna.
- Plusem płytek z cementu jest również to, że możemy je dowolnie samodzielnie wykończyć poprzez naniesienie na ich powierzchnię specjalnych wosków. Możemy w ten sposób uzyskać wykończenie matowe, satynowe lub błyszczące.
- Nie do przecenienia jest też ogromna trwałość cementowych płytek podłogowych. Są one tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, że przetrwają bez uszczerbku naprawdę długie lata. Długowieczność i odporność płytek tego rodzaju wynika bezpośrednio z ich składu. Do produkcji takich okładzin służą bowiem zmielone na drobny proszek kamienie rzeczne, marmur oraz cement. Dodaje się do nich odpowiednie pigmenty, co umożliwia stworzenie pięknych artystycznych wzorów.
Montaż płytek cementowych na podłogę nie jest trudny
Przebiega on w czterech prostych krokach:
Krok 1 Przygotowanie płytek do montażu
Przed rozpoczęciem układania płytek podłogowych z cementu, trzeba koniecznie je zaadoptować do pomieszczenia, do którego są one przeznaczone. Co to oznacza w praktyce? Płytek nigdy nie kupujmy na ostatnią chwilę tuż przed rozpoczęciem pracy. Okładzinę najlepiej kupić kilka dni wcześniej i na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem ich układania połóż płytki w pomieszczeniu, do którego są przeznaczone. W tym czasie nabiorą one temperatury i wilgotności, jaka panuje w tym pomieszczeniu. Dzięki temu będą one znacznie trwalsze. Teraz jest też odpowiedni moment na dokładne obejrzenie naszych płytek i wyłapanie ewentualnych uszczerbków czy zabrudzeń. Jeśli takowe zauważymy, to dotnijmy je lub wyczyśćmy.
Krok 2 Przygotowanie posadzki pod płytki cementowe
Powierzchnia, na którą będziemy kłaść płytki, powinna być przede wszystkim czysta i sucha. Ważne jest także jej wyrównanie. Najpierw odkurzmy posadzkę z pyłu, a następnie porządnie ją umyjmy. Pamiętaj, aby zrobić to odpowiednio wcześniej, tak żeby przed przystąpieniem do pracy porządnie wyschła. Nigdy nie układajmy płytek na wilgotnych posadzkach, ponieważ będzie to skutkowało pojawianiem się na nich nieestetycznych wykwitów.
Krok 3 Montaż płytek cementowych
Płytkie cementowe układa się nieco inaczej niż tradycyjne ceramiczne kafle czy płytki gresowe. Te z cementu wymagają zastosowania specjalnego kleju. Nie sprawdzi się zwykły uniwersalny klej do płytek. Konieczny jest zakup takiego, który dedykowany jest właśnie płytkom cementowym. Jednym z bardzo ważnych elementów jego składu jest właśnie cement.
Krok 4 Fugowanie
Płytki układamy jak najbliżej siebie, dlatego fugi pomiędzy nimi nie są duże. Do fugowania tego rodzaju płytek sprawdzą się zarówno tradycyjne spoiny, jak i płynny beton. Przed rozpoczęciem nakładania fug, klej, na który będą montowane, musi dobrze wyschnąć. Wykażmy się więc cierpliwością i nie planujmy układania i fugowania ich na ten sam dzień. Informację o czasie, w jakim schnie klej, znajdziemy na jego opakowaniu. Płytki najwygodniej fugować przy pomocy pacy gumowej. Mieszankę do fugowania przygotujmy zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy też o wcześniejszym przygotowaniu sobie miseczki z ciepłą wodą i ściereczki do usuwania na bieżąco ewentualnych zabrudzeń na powierzchni płytek, które mogą powstać podczas fugowania.
Płytki cementowe w łazience
Właściwie jedyną wadą cementowych płytek podłogowych jest ich wysoka cena. Za metr kwadratowy płytek cementowych w stylu marokańskim o wymiarach 20 na 20 cm zapłacimy ponad 350 złotych. Tego rodzaju kafelki są więc nawet kilkukrotnie droższe niż inne rodzaje okładzin podłogowych, w tym tradycyjne ceramiczne oraz gresowe. Zdecydowanie są one jednak warte swojej ceny. To prawdziwe podłogowe dzieła sztuki. Są one też bardzo uniwersalne - pasują praktycznie do każdego pomieszczenia. Ich ogromną zaletą jest także idealna współpraca z systemami ogrzewania podłogowego. Płytki takie doskonale absorbują ciepło. Co prawda nagrzewają się odrobinę wolniej niż inne, ale później znacznie dłużej oddają energię cieplną.
Płytki cementowe na ścianie w kuchni
Płytki cementowe łatwo trzymać w czystości. Do ich mycia używa się po prostu wody z delikatnym detergentem. Do usuwania trudniejszych zabrudzeń, należy stosować wyłącznie środki polecane przez producentów tego typu płytek. Unikajmy używania w tym celu na własną rękę silnych detergentów zawierających substancje żrące takie jak kwasy czy zasady, ponieważ możemy nimi zniszczyć powierzchnię płytek.