Uprawa sałaty w doniczkach - co warto wiedzieć?

Sałata w doniczceW sprzedaży jest wiele odmian sałaty siewnej, którą można uprawiać także w doniczce. Osoby niemające dostępu do ogrodu mogą także cieszyć się smakiem tego warzywa, własnoręcznie przez siebie wyhodowanego. Sałata jest dosyć prostym w pielęgnacji warzywem liściowym, którego można uprawiać w doniczce na balkonie, czy na parapecie w domu. Stanowi ona pyszny dodatek do kanapek czy obiadu.

Jak wygląda uprawa sałaty w doniczce?

Sałatę można wysiewać oraz uprawiać z powodzeniem w warunkach domowych. Warto jednak wiedzieć, jak zapewnić temu warzywu jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Najważniejszy jest oczywiście dostęp do odpowiedniej ilości światła. Nasiona sałaty można siać już w marcu. Kiełkują dosyć szybko, gdyż już po kilku dniach. Do produkcji rozsady przydadzą się nam płaskie kuwety. Oczywiście, można też siać nasiona bezpośrednio do doniczek, które posłużą im we wszystkich fazach rozwoju.

Znajdziemy je na stronie https://sklepdlaogrodu.pl/pl/c/Doniczki-i-oslonki/2282242. Do wysiewu sprawdzi się ziemia uniwersalna albo mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem, w proporcji 4:1. Podczas podlewania warto używać raz w tygodniu naturalnego, płynnego nawozu. Kiedy rośliny będą miały już po trzy liście, należy je rozsadzić. Każda z nich powinna mieć 10 cm średnicy miejsca. Uprawiając sałatę w domu należy jej zapewnić odpowiednią temperaturę wynoszącą 18-19 stopni oraz zadbać o oświetlenie. Jeżeli temperatura na zewnątrz będzie osiągała 10-15 stopni, wówczas warto hartować rośliny na zewnątrz. Na parapecie zewnętrznym można zostawić sałaty dopiero, po około 10 dniach.

Uprawa sałaty w doniczce

Uprawa sałaty na balkonie

Alternatywą dla uprawy sałaty w domu, jest jej trzymanie na balkonie. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu warzywa będą zahartowane i nie będą wiotkie. Niestety, rośliny uprawiane w doniczkach w mieszkaniu mają często niewystarczający dostęp do światła. Przez to tracą one swoją chrupkość i stają się zwiędnięte. Decydując się na uprawę balkonową, należy pamiętać, aby wcześniej zahartować rośliny. Dzięki temu nie doznają one szoku termicznego.

Nasiona można wysiewać na zewnątrz, kiedy temperatura będzie wynosiła już w dzień kilka stopni na plusie, natomiast w nocy osiągała co najmniej 7 stopni. Dobrym pomysłem jest okrycie uprawy białą agrowłókniną. Nasiona potrzebują do kiełkowania odpowiedniej ilości ciepła. Ziemia w doniczce powinna być żyzna, próchnicza albo kompostowa. Można też sięgnąć po ziemię uniwersalną z dodatkiem piasku. Sałatę siejemy na głębokość 1-1,5 cm, natomiast gęstość zależy od odmiany sałaty i formy warzywa. Jeżeli rośliny będą zasiane zbyt gęsto, wówczas należy je przesadzić czy spożytkować na bieżące potrzeby.

Jak wygląda wysiew sałaty do doniczek?

Najpierw wypełniamy doniczkę luźną ziemią do warzyw, następnie nasiona lekko w nią wciskamy. W kolejnym kroku przykrywamy je cienką warstwą gleby (ok. 1 cm). Sałatę w zależności od jej odmiany wysiewamy co 20-30 cm, po czym podlewamy wodą. Ziemia nie może być przemoczona, a jedynie wilgotna. Na sam koniec donicę przykrywamy folią spożywczą, dopóki nie pojawią się pędy.

Pamiętajmy, że sałata uprawiana w doniczce na balkonie nie powinna znaleźć się w pełnym słońcu. Zbyt duże nasłonecznienie doprowadza do wybijania w pędy kwiatostanowe. Jeżeli ziemia będzie żyzna, wówczas nawożenie nie będzie konieczne. Uprawę sałaty na balkonie należy regularnie i umiarkowanie podlewać.

Uprawa sałaty w doniczce da nam dostęp do zawsze świeżych listków. Pierwszych zbiorów możemy spodziewać się już po około trzech tygodniach od wysiana nasion.

Komentarze