Trufle - czym są? Uprawa trufli w ogrodzie

Uprawa trufliTrufle to szlachetne i drogie grzyby. Są one cenione za swój niezwykły aromat i wykorzystywane do wzbogacania smaku wielu dań - od potraw mięsnych, poprzez warzywne, po desery. Trufle znano i ceniono już w starożytnej Mezopotamii, Grecji oraz Rzymie. Różne gatunki tych mitycznych grzybów rosną na całej kuli ziemskiej. W Europie wyjątkowo korzystne dla trufli warunki klimatyczne panują we Włoszech, Francji czy Austrii, ale znajduje się je także w Niemczech oraz Szwajcarii.

Trufle rosną pod ziemią. Przy ich zbiorze korzysta się z pomocy zwierząt, które je po prostu wywąchują. Trufle bardzo łatwo znajdują psy, świnie, dziki i wiewiórki. Trufle rosną w symbiozie z korzeniami różnych gatunków roślin od drzew i krzewów, po trawy i kwiaty. Choć w naszych warunkach klimatycznych znalezienie trufli w naturze nie jest łatwe, to możemy spróbować uprawy tych grzybów w przydomowym ogrodzie - wymaga ona zaangażowania i cierpliwości, ale często daje bardzo dobre efekty. Dowiedz się, jak uprawiać trufle w ogrodzie.

Trufle - najcenniejsze grzyby świata

Trufle uważane są za grzyby bardzo ekskluzywne. Ich owocniki trufli osiągają niekiedy niebotyczne ceny kilkudziesięciu tysięcy euro za jeden egzemplarz. Grzyby te są tak cenne ze względu na wyjątkowy smak i aromat oraz trudność ich pozyskania.

W Polsce spożywanie trufli nie jest tak mocno rozpowszechnione, jak we Francji czy Włoszech, ze względu na małą dostępność tych grzybów w warunkach naturalnych. Jednak kto choć raz w życiu spróbował prawdziwej trufli, z pewnością nigdy nie zapomni jej wyrazistego smaku i niesamowitego aromatu.

Jeśli jesteś miłośnikiem tych cennych grzybów i mieszkasz w domu z ogrodem, warto spróbować wyhodować trufle samodzielnie - jest to możliwe, choć wymaga pracy i zaangażowania. Przede wszystkim trzeba stworzyć grzybom odpowiednie warunki do wzrostu i zapewnić sąsiedztwo roślin symbiotycznych, najlepiej drzew.

W Polsce można z powodzeniem uprawiać takie rodzaje trufli jak:

  • trufla letnia,
  • trufla burgundzka stanowiąca jej odmianę.

Jeszcze do niedawna uważano te dwa grzyby za oddzielne gatunki, teraz jednak wiadomo już, że to odmiany tego samego gatunku. Trufla letnia owocuje w okresie od czerwca do września, natomiast burgundzka od października do lutego.

W naturze obszar występowania trufli tego gatunku jest bardzo szeroki i rozciąga się od położonych nad Morzem Śródziemnym krajów na południu Europy, aż po południową Skandynawię. Grzyby te rosną zarówno na nizinach, jak i terenach wyżynnych. Są one bardzo odporne i dobrze plonują.

Uprawa trufli w ogrodzie - zasady

Do uprawy w naszym kraju wybierzmy właśnie truflę letnią lub burgundzką. Zanim doczekamy się pierwszych owocników, może minąć nawet kilka lat, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i stworzyć grzybom jak najlepsze warunki do wzrostu. Przyjrzyjmy się bliżej tajnikom ich uprawy.

1. Sąsiedztwo drzew truflowych

Trufle do wzrostu potrzebują roślin - najlepiej, jeśli są to drzewa. Tworzą one z nimi związek mikoryzowy, który przynosi korzyści zarówno grzybom, jak i drzewom. Idealnym towarzystwem dla trufli będą takie gatunki drzew jak:

  • buki,
  • dęby,
  • graby,
  • leszczyna drzewiasta,
  • sosna czarna.

Pamiętajmy, że aby stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju trufli, konieczne są co najmniej 2-3 drzewa na 10 metrów kwadratowych ogrodu. Muszę one także osiągnąć odpowiednie rozmiary. Jeśli więc w naszym ogrodzie nie rosną już drzewa, to poszukajmy w dobrej szkółce drzew i krzewów, egzemplarzy kilkuletnich zainfekowanych grzybnią trufli.

2. Stanowisko

Trufle nie wyrosną wszędzie. Są one dosyć wymagające. Nie wystarczy rozsiać grzybni pod drzewami, aby pojawiły się tam ich owocniki. Aby grzybnia mogła się należycie rozwinąć, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Powinny one być jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panują w naturalnych siedliskach truli - one preferują żyzną, odwodnioną, wapienną glebę o odczynie powyżej 7 i dobrze napowietrzonej strukturze. Nie może ona być ani podmokła, ani bardzo lekka na przykład torfowa. Jeśli wiec nie mamy pewności, jaka gleba jest w naszym ogrodzie, wówczas warto przeprowadzić specjalistyczną analizę i jeśli zajdzie taka potrzeba, podjąć działania mające na celu poprawę jej jakości.

3. Zbiory trufli

Ogrodowa uprawa trufli wymaga cierpliwości. Od momentu jej rozpoczęcia do uzyskania pierwszych owocników trufli mija zwykle sporo czasu. Najczęściej jest to 5-7 lat. Po znalezieniu pierwszych grzybów możemy być już jednak niemal pewni, że nasze trufle będą regularnie owocować. Nie da się przewidzieć, w którym miejscu ogrodu pojawi się pierwsza trufla. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że będzie to w niedużej odległości od drzew. Z kolei z reguły w miejscu, w którym znajdujemy jeden owocnik, po kilku tygodniach pojawia się następny.

Trufle najlepiej rosną w ogrodach położonych na wsi, w spokojnej leśnej okolicy, gdzie rośnie sporo starych drzew. Jeśli mamy szczęście mieszkać w takim miejscu, wówczas naprawdę warto spróbować uprawy trufli. Choć nie jest ona prosta i trzeba długo czekać na pierwsze owocniki, to satysfakcja z własnej uprawy jest ogromna. Warto poczekać, aby móc delektować się wyjątkowym smakiem trufli na co dzień.

Komentarze