Urządzanie, wystrój sypialni

Łóżko w sypialniJeśli zastanawiasz się jak urządzić sypialnię, jakie łóżko wybrać czy jak wyciszyć sypialnię, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się w nim wszystkiego na temat urządzania sypialni, co ułatwi Ci zadanie.

Sypialnia jest miejscem, w którym możemy się wyspać, zregenerować po ciężkim dniu, a także zaszaleć z drugą połówką. Zatem w sypialni ważne jest nie tylko wygodne i odpowiednio duże łóżko, ale również klimat jaki stworzymy. Bowiem odpowiedni wystrój może pobudzać nas do działania, co pozytywnie wpłynie na związek. W końcu seks jest ważnym elementem związku. Mieszkając w bloku, musimy zwrócić uwagę na odpowiednią akustykę pomieszczenia, aby dźwięki nie docierały do sąsiadów z zza ściany. Sypialnia to również miejsce na naszą odzież, dlatego też musimy mieć to na uwadze. O ile w wielu domach jest wydzielona garderoba, tak w mieszkaniach zazwyczaj nie ma osobnego pomieszczenia na ubrania. To wszystko musimy wziąć pod uwagę urządzając sypialnię.

Jak urządzić sypialnię?

Urządzanie sypialni powinniśmy zacząć od wybrania koloru przewodniego, co ułatwi dobór mebli, a także dodatków. Pamiętajmy, że małe pomieszczenie powinniśmy pomalować na jasny kolor, gdyż optycznie powiększa to sypialnię. Z kolei w dużej sypialni mamy dowolność, jeśli chodzi o kolor ścian czy mebli. Obecnie często spotykane jest wyróżnianie ściany, na której znajduje się zagłówek łóżka, gdyż na tą ścianę najczęściej spoglądamy. Często ściana ta jest w innym kolorze niż pozostałe, jednak równie dobrze może być tam beton dekoracyjny czy drewniane wykończenia. Pamiętajmy o tym, aby na każdej ze ścian coś się znajdowało, co poprawia akustykę i wygłusza pomieszczenie. Z kolei na podłodze powinien znaleźć się dywan, dzięki czemu do sąsiadów dotrze znacznie mniej dźwięków z naszej sypialni. Dywan przydaje się również kiedy nie mamy ogrzewania podłogowego, gdyż możemy stanąć na ciepłym i miękkim podłożu zaraz po wstaniu z łóżka.

Jeśli chodzi o szafę, to najlepiej jest wybrać taką z drzwiami przesuwnymi. Przesuwne drzwi sprawiają, że szafa potrzebuje mniej miejsca niż ta z tradycyjnymi drzwiczkami. W końcu zwykłą szafę trzeba jakoś otwierać, co zajmuje sporo miejsca. Oczywiście w dużej sypialni możemy wybrać dowolną szafę, jednak w małych i średnich pomieszczeniach najlepsza będzie szafa przesuwna. Dzięki temu możemy kupić głębszą szafę, która pomieści więcej ubrań. Dobrym pomysłem jest kupno szafy możliwie jak najwyższej, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania, co jest ważne w mieszkaniach. Dobrze jest wygospodarować nieco przestrzeni na lustro, co ułatwi nam tworzenie stylizacji. W końcu widząc jak wyglądamy w danej rzeczy zdecydowanie lepiej się ubierzemy. Większe szafy z reguły mają na drzwiach duże lustro, co jest praktycznym rozwiązaniem.

Pamiętajmy, że sypialnia to przede wszystkim miejsce odpoczynku, a żebyśmy mogli się odpowiednio wyspać niezbędna jest odpowiednia atmosfera. Mowa tutaj między innymi o ciemności w pomieszczeniu, gdyż światło utrudnia zasypianie i wejście w głęboką fazę snu. Dlatego też warto kupić rolety na okna bądź zasłony, które skutecznie blokują promienie słoneczne. To szczególnie ważne kiedy mamy okna od wschodu, gdyż bez osłonięcia będziemy budzić się wraz z pojawiającym się słońcem. A wiosną czy latem jest to między 4 a 5 nad ranem, zatem raczej się nie wyśpimy. Do snu co prawda konieczna jest cisza, jednak mieszkając w bloku może być ciężko o całkowitą ciszę. Dlatego też warto włączać na noc białe dźwięki, czyli odgłosy natury czy spokojną muzykę do snu. Kiedy cicho włączymy takie dźwięki lepiej się wyśpimy, gdyż zagłuszą one hałasy dobiegające od sąsiadów.

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Łóżko w sypialni jest najważniejszym z mebli, gdyż pozwala nam się wyspać, ale również spędzić miłe chwile z naszą drugą połówką. Dlatego też łóżko powinno być odpowiednio duże, abyśmy swobodnie mogli się wyspać we dwójkę. Zaleca się łóżko o szerokości minimum 160-180 cm, co pozwala na komfortowy sen dla dwóch osób. Często w sklepach można spotkać łóżka o szerokości 140 cm, które są sprzedawane jako te dla dwóch osób, jednak taka powierzchnia spania jest zbyt mała. Oczywiście w małej sypialnie takie łóżko będzie konieczne, jednak w większej sypialni najlepiej jest wybrać większe łóżko. Jeśli chodzi o długość, to z reguły jest to standardowe 180-200 cm. Najbardziej komfortowe będzie łóżko king size, czyli takie o wymiarach większych niż 200x200 cm. W małej sypialni dobrze sprawdza się łóżko, w którym w środku mamy miejsce do przechowywania, co sprawdza się chociażby na pościel, która zajmuje sporo miejsca. Łóżko kontynentalne charakteryzuje się dużą wysokością, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Sprawdza się to zwłaszcza u osób z problemami z kręgosłupem.

Dużą uwagę musimy zwrócić na wybór odpowiedniego materaca, gdyż to właśnie on wpływa na komfort spania. Materac nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, gdyż w przeciwnym razie się nie wyśpimy. Po materac powinniśmy się udać do sklepu stacjonarnego, dzięki czemu będziemy mogli przetestować go przed zakupem. Musimy również wybrać odpowiednią poduszkę i kołdrę, aby dobrze nam się spało. Pamiętajmy, aby wybrać kołdrę dopasowaną do wielkości łóżka, gdyż zbyt duża będzie spadać podczas snu, co nie jest przyjemne. Duży wpływ na komfort spania ma również pościel, która może być miła w dotyku bądź szorstka.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.vox.pl/meble-vox-lozka-i-kanapy.