Jak zbudować ogrodowy piec do pizzy?

Piec do pizzyOgrodowy piec do pizzy będzie wspaniałym rozwiązaniem przede wszystkim wówczas, gdy chcemy przyrządzać posiłki na świeżym powietrzu podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Piec ogrodowy do pieczenia pizzy daje nam możliwość przygotowania niezwykle aromatycznej pizzy, a jego konstrukcja eliminuje ryzyko przypalenia. Jak dokładnie działa taki piec? Jak zbudować go krok po kroku i co należy o nim wiedzieć? Sprawdź koniecznie!

Ogrodowy piec do pizzy opalany drewnem - zalety i wady

W odróżnieniu od pieców do wypieku chleba, w piecach do pizzy do pieczenia wykorzystuje się palenisko, w którego wnętrzu pali się ogień. Płomień nie może mieć jednak bezpośredniej styczności z ciastem, dlatego najlepiej by żar znajdował się w tylnej części paleniska. Pieczenie odbywa się wtedy bez przypalania, a pizza zostaje wypieczona w idealny sposób.

Budując piec opalany drewnem, musimy zamontować specjalne przewody wentylacyjne, spalinowe oraz pamiętać o regularnej konserwacji i czyszczeniu pieca (wymóg regularnych przeglądów). Taki sprzęt musi mieć również zabezpieczenia przeciwpożarowe. Piece ogrodowe nadają się do przygotowywania nie tylko pizzy, ale i wielu innych dań. Cechuje je wygodna obsługa i tania eksploatacja.

Inne rodzaje pieców ogrodowych

Oprócz pieca do pizzy opalanego drewnem wyróżnić możemy także m.in. piece elektryczne oraz gazowe.

  • Piec do pizzy elektryczny - dużą popularnością cieszą się także kuchenki ogrodowe zasilane energią elektryczną. Podczas używania takiego rodzaju pieca nie trzeba instalować przewodów wentylacyjnych i kominowych, a do działania wystarczy zasilanie elektryczne. Nie wymaga on specjalnej konserwacji, ale nie wpływa znacząco na poprawę smaku i aromatu potraw oraz generuje wysokie koszty utrzymania.
  • Piec gazowy - cechuje się wysoką wydajnością i pozwala na szybkie przygotowanie potraw. Możemy w nim wygodnie regulować temperaturę, ale wymaga on odpowiedniej wentylacji i odprowadzania spalin oraz regularnego przeglądu z uwagi, na to, że gaz bywa niebezpieczny.

Piec ogrodowy do pizzy - budowa krok po kroku

Zanim powstanie nasz ogrodowy piec do pizzy opalany drewnem musimy przygotować niezbędne materiały wysokotemperaturowe oraz wszystkie potrzebne narzędzia.

Pieczenie pizzy w piecu

Pracę rozpoczynamy od przygotowania podstawy pod piec. Musi być ona trwała i solidna, ponieważ to ta część będzie odpowiadała za utrzymanie ciężaru całego pieca. Podłoże powinno być stabilne, najlepiej betonowe. Warto zastosować np. płytę ognioodporną z włókien ceramicznych VITCAS 1260°C 50 mm. Można użyć także płytek lub płyty odlanej ze specjalnej żaroodpornej mieszaki.

Następnym krokiem będzie wybudowanie kopuły. Na tym etapie możemy skorzystać z dwóch sposobów - układania cegieł z pomocą specjalnego ramienia lub przy użyciu piasku. Cegły o wysokiej odporności ogniowej musimy połączyć żaroodporną mieszanką lub specjalnym cementem do pieca chlebowego. Końcowy efekt pracy powinien przypominać igloo, o półkolistym dachu.

Kolejnym etapem budowy pieca jest wydzielenie wejścia. Powinno ono być na tyle obszerne, by bez problemu móc włożyć i wyciągnąć z niego blachę do pieczenia. Pamiętajmy jednak, by otwór ten nie był zbyt duży, ponieważ może skutkować to szybszym uciekaniem ciepła. Standardowe wymiary to 30 cm na 20 cm. Należy dostosować wejście do wybranych drzwi, które będziemy w nim montować

Teraz musimy przygotować komin. Użyjmy do tego specjalnych klinów wysokoogniowych szamotowych, które połączymy np. na żaroodpornej mieszance. W ofercie VITCAS znajdziemy specjalny komin ze stali kwasoodpornej, który cechuje się niezwykłą wytrzymałością i bardzo łatwym montażem.

Piec do pizzy ogrodowy należy też dokładnie zaizolować. To ograniczy straty ciepła. Jako izolacji możemy użyć maty z włókna ceramicznego. Piec obkładamy matą, a na niej rozkładamy siatkę zbrojeniową. Całość łączymy za pomocą specjalnego cementu, np. tego do pieca chlebowego.

Na tym etapie można przystąpić do malowania kopuły lub ułożenia na niej dekoracyjnych płytek. Na rynku znajdziemy bardzo dużo materiałów, w tym także kafelki i elementy dekoracyjne z kamieni takich jak marmur oraz granit.

Teraz zaprawy oraz cement muszą dobrze związać. Zanim jednak zaczniemy piec świeżą pizzę w naszym nowym piecu, musimy wygrzać materiały. Rozpalamy więc ogień i podnosimy temperaturę tak, aby zastosowane spoiwa zyskały właściwości ognioodporne.

To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budowę pieca ogrodowego!

  • Konstrukcja pieca - ogrodowe piece opalane drewnem posiadają zazwyczaj dwie lub trzy komory. W jednej z nich spala się drewno (tam też generuje się podstawowe ciepło), a w drugiej umieszczona jest płyta, na której wypieka się pizzę. Takie rozwiązanie sprawia, że potrawy nie są wystawione na bezpośredni ogień i z całą pewnością nie będą się przypiekać, a ciasta - nawet to o dużej grubości - będą wypieczone idealnie, niczym z włoskiej pizzerii. Poza dwukomorowym piecem, sprzęty tego typu muszą posiadać odpowiednie przewody wentylacyjne.
  • Wielozadaniowość - w ogrodowych piecach do pizzy może być przygotowywana nie tylko pizza. Duża funkcjonalność takiego pieca sprawia, że możemy w nim przyrządzać również inne potrawy, ale także różnego rodzaju mięsa, pieczywo, warzywa, ryby oraz różne rodzaje zapiekanek. Sprawdzi się także do gotowania zup i wielu innych dań.
  • Pieczywo

  • Koszt budowy - koszt budowy pieca w ogrodzie zależeć będzie od jego rozmiaru oraz użytych materiałów. Więcej zapłacimy wówczas, gdy powierzymy budowę firmie. Możemy postawić go również samodzielnie, jednak będzie wymagało to od nas trochę pracy.
  • Plan budowy - rozpoczynając budowę pieca w ogrodzie, warto mieć już przygotowany plan całej konstrukcji. Zastanówmy się nad umiejscowieniem pieca. Powinien być on osłonięty przed deszczem i słońcem. Jeżeli mamy mniejszy ogród, pomyślmy, jak prawidłowo wyeksponować, piec, by jednocześnie nie zabierał on zbyt dużej przestrzeni. Dobry projekt zapewni nam nie tylko frajdę w momencie, gdy będziemy przygotowywać danie, ale będzie również stanowił ozdobę całej posesji.
  • Piece z prefabrykatów - jeżeli chcesz samodzielnie stworzyć piec, ale długi czas spędzony na budowie nie jest dla ciebie atrakcyjnym pomysłem, możesz skorzystać z pieców do pizzy wykonanych z prefabrykatów, które cechują się bardzo łatwym montażem.
  • Czyszczenie - tradycyjny piec do pizzy na drewno powinien być regularnie czyszczony. Piece do pizzy czyścimy, używając specjalnej drucianej szczoteczki. Należy także pamiętać o regularnym usuwaniu popiołu. Użyjmy do tego szufelki i miotły. Nie należy zapominać również o prawidłowym rozgrzewaniu całej konstrukcji.

Wiele potraw, zamiast w kuchni, można przygotować w piecu do pizzy w ogrodzie. Piece do pizzy można wykorzystywać nie tylko do pieczenia ciasta czy pieczywa, ale także do grillowania mięs, warzyw i wielu innych produktów. Piec do pizzy na drewno może być idealną ozdobą ogrodu. Świetnie sprawdzi się na imprezach rodzinnych oraz podczas spędzania ciepłych wieczorów z przyjaciółmi. Dzięki nagromadzonej w jego wnętrzu, wysokiej temperaturze, każdy przysmak, który w nim przyrządzimy, będzie odpowiednio wypieczony i niezwykle aromatyczny.

Autor: www.vitcas.pl.

Komentarze