Nasada na komin - metoda na poprawę ciągu

Nasada na kominCo zrobić, jeśli system kominowy nie działa jak należy? Wcale nie trzeba przeprowadzać kosztownego remontu ani dobudowywać kominów zewnętrznych. Czasami wystarczy montaż nasady kominowej, żeby zdecydowanie poprawić ciąg, zwiększając tym samym komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo domowników.

Osłona komina przed deszczem i innymi czynnikami

Jeśli komin został skonstruowany prawidłowo, a wciąż występują w nim jakieś zakłócenia, montaż nasady będzie koniecznością. Nasadka na komin to element wieńczący wylot kominowy, który ma za zadanie ochraniać go przed wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi niekorzystnymi czynnikami. Zdarza się ponadto, że w kominie ptaki zakładają swoje gniazda, co także zakłóca proces odprowadzania spalin lub zanieczyszczonego powietrza. Montaż nasady eliminuje i ten problem. Do wyboru jest kilka typów nasad: stałe, obrotowe i samonastawne. Każda z nich nieco różni się ceną i sposobem działania. Wszystkie nasady kominowe można zamówić przez Internet, np. w tym sklepie online: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/nasady-kominowe.

Strażak na komin - działanie

Jednym z popularnych typów nasad jest strażak. Potocznie często nazywa się go "kogutem" ze względu na charakterystyczny kształt przypominający nieco grzebień tego zwierzęcia. Strażaki kominowe działają w trybie samonastawnym - obracają się zgodnie z kierunkiem wiatru, wówczas po stronie zawietrznej wytwarza się podciśnienie, które dodatkowo wspomaga ciąg. Siła podciśnienia jest proporcjonalna do prędkości wiatru. Tego typu nasady dobrze sprawdzają się na wietrznych terenach. Strażaki dopasowane do kominów o różnych średnicach możesz zamówić na tej stronie: https://nasady-kominowe.pl/nasada-kominowa-strazak-kominowy-kazdy-wymiar-.html.

Nasada na komin dymowy i spalinowy

Nasadę należy dobierać, mając na względzie rodzaj urządzenia grzewczego. Do urządzeń na gaz i olej trzeba kupować nasady wykonane z materiałów kwasoodpornych. Tego rodzaju nasady są  odporne na działanie szkodliwych skroplin, które mogłyby szybko uszkodzić inne materiały. Z kolei do urządzeń na paliwa stałe wybieraj nasady odporne na wysokie temperatury. Jeśli masz problem z wyborem nakładki na komin dostosowanej do Twojego urządzenia grzewczego, możesz dopytać o poradę sprzedawcę, dzwoniąc do sklepu lub korzystając z formularza kontaktowego.

Nasada na komin dymowy fi 200 i inne rozmiary

Rozmiar nasad oznaczany jest za pomocą greckiej litery "fi",  liczba określa zatem długość średnicy podaną w milimetrach. U producentów można zakupić nasady w wielu rozmiarach, czyli: fi 80, 100, 110, 120, 125, aż do 350. Jeśli nie możesz znaleźć nasady dopasowanej do przewodu kominowego w Twoim budynku, możesz znaleźć producenta, który oferuje możliwość wyprodukowania nasady na wymiar. Wówczas otrzymasz produkt perfekcyjnie dostosowany do komina, dzięki czemu ciąg będzie funkcjonował bez zarzutu.

Co na koniec komina

Jaka nasada sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od tego, na jakim terenie usytuowany jest budynek i jakie są Twoje oczekiwania. Pierwszy typ to nasada stała. Nie zmienia swojego położenia względem wiatru, chroni wlot komina przed opadami atmosferycznymi i wiatrem opadającym, ale nie wspomaga dodatkowo ciągu. Kolejne propozycje to nasady obrotowe kuliste i owalne. Łopatki wprawiane są w ruch przez wiatr, dzięki czemu w kominie wytwarza się dodatkowy ciąg. Modele obrotowe zapewniają dobrą efektywność w wietrzne dni. Zasadniczo najczęściej stosuje się nasady kuliste, ale jeśli kominy znajdują się na dachu w bliskiej odległości, trzeba zastosować nasadę owalną. Ostatni typ to nasady samonastawne, czyli wspomniane wcześniej strażaki.

Obowiązek stosowania nasad

W większej części kraju stosowanie nasad jest dobrowolne, ale w niektórych sytuacjach inwestorzy mają obowiązek prawny zamontowania takich elementów. Nasady są obowiązkowe w pasie nadmorskim i górzystym, czyli wszędzie tam, gdzie panują dynamiczne warunki wietrzne. Nasady trzeba stosować również, jeśli budynek usytuowany jest w pobliżu innych wysokich budynków lub wysokich drzew albo gdy przewód kominowy jest zbyt krótki i został usytuowany poniżej kalenicy dachu.

Nasady kominowe mogą diametralnie poprawić efektywność systemu kominowego, zwiększając bezpieczeństwo domowników. Jeśli chcesz zamontować taki element, warto zamówić go online, oszczędzając czas i pieniądze.

Komentarze