Dziką różę znamy bardzo dobrze: ten piękny krzew spotykamy powszechnie w naszym kraju. Cieszyć powinien on jednak nie tylko oko, gdyż posiada wiele cennych właściwości, o których wielu z nas wie. Dzika róża jest prawdziwą skarbnicą witaminy C, jej owoce uznawane są za wyjątkowo cenny surowiec zielarski, a pozyskiwany z róży olejek jest wykorzystywany na szeroką skalę w kosmetyce.
Dzika róża i jej zalety
Dzika róża to popularny krzew, który spotykamy dziś w parkach ale można ją hodować nawet we własnym ogrodzie. Za najcenniejszy surowiec uznaje się owoce dzikiej róży, które znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej, sztuce kulinarnej oraz produkcji kosmetyków. Wytwarza się z nich również olejek różany. Na popularności zyskują również płatki różane.
Właściwości zdrowotne dzikiej róży
Owoce dzikiej róży są cenionym surowcem zielarskim z uwagi na swoje liczne właściwości zdrowotne.
Są przede wszystkim cennym źródłem witaminy C, 100 gramów owoców zawiera jej około 500-600 mg, czyli kilkukrotnie więcej niż czarne porzeczki. Już 3 owoce dzikiej róży w pełni pokrywają dzienne zapotrzebowanie na tą cenną witaminę. Dzięki temu dzika róża zwiększa odporność, wspomaga rekonwalescencję, zapobiega przeziębieniom czy grypie. Ponadto, owoce dzikiej róży zawierają wiele innych witamin, w tym witaminę A, E, K oraz witaminy z grupy B. Są stosowane jako środek profilaktyczny i leczniczy w wielu schorzeniach, w tym dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, chorobach serca, układu krwionośnego. Owoce dzikiej róży skutecznie obniżają ciśnienie krwi, wykazują działanie przeciwzapalne. Ponadto, działają delikatnie przeciwbólowo oraz rozkurczowo. Wspomagająco owoce mogą być stosowane jako lek na choroby serca, nerek czy schorzenia ze strony układu pokarmowego.
Na popularności zyskują również kwiaty dzikiej róży, a dokładniej płatki różane. Sporządza się z nich zdrowotny sok, który wykazuje działanie lecznicze oraz konfitury, znajdujące zastosowanie w sztuce kulinarnej.
Z owoców pozyskuje się olejek różany, który jest cenionym produktem w kosmetyce. Posiada bowiem liczne właściwości pielęgnacyjne, wykazuje też działanie uspokajające oraz przeciwdepresyjne. Ma właściwości bakteriobójcze, antywirusowe, przeciwzapalne, oczyszcza, działa rozkurczowo i antyseptycznie. Jest również uznawany za afrodyzjak. Olejek stosowany jest też przez kobiety w celu niwelowania przykrych dolegliwości, związanych ze miesiączką (PMS, bóle brzucha, itp.) czy menopauzą.
Zastosowanie dzikiej róży w kuchni -
przetwory, przepisy
Owoce i płatki dzikiej róży znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Z płatków i owoców dzikiej róży przygotować można smaczne przetwory, w tym konfitury.
PRZEPIS: Konfitury z owoców dzikiej róży
Można je przyrządzić z owoców dzikiej róży. Do ich przygotowania potrzebujmy kilograma dojrzałych owoców, które dokładnie myjemy i oczyszczamy. Następnie przygotowujemy syrop cukrowy ze szklanki wody oraz około 5 szklanek cukru. Całość zagotowujemy i czekamy, aż masa lekko zgęstnieje. Wtedy wsypujemy owoce dzikiej róży i konfitury smażymy (około 10-15 minut od zagotowania masy). Konfitury możemy przesmażać codziennie aż będą miały odpowiednią konsystencję. Gotowe przekładamy do słoiczków i użytkujemy według potrzeb.
PRZEPIS: Konfitura z płatków dzikiej róży
Jeśli marzy się nam pięknie pachnąca i smaczna konfitura z płatków dzikiej róży, potrzebujemy oczyszczonych, umytych i osuszonych płatków, które zasypujemy cukrem w propozycji 2 do 1. Dodajemy sok z cytryny i całość dokładnie ucieramy. Gotową masę przekładamy do słoiczków. Konfiturą z płatków można nadziewać ciastka, w tym pączki ale i ciasta rogaliki czy smarować nią tosty. Płatki możemy również ucierać na sucho z cukrem (łyżka cukru na garść płatków) i sokiem z cytryny i stosować je jako środek na dolegliwości pokarmowe, w tym zgagę oraz naturalny lek uspokajający. Płatki można też kandyzować i dekorować nimi ciasta lub desery. Poza konfiturami, owoce również doskonale nadają się do przygotowywania przetworów, w tym soków, dżemów, syropów czy galaretek.
PRZEPIS: Nalewka z dzikiej róży
Z dzikiej róży przygotować można również zdrowotną nalewkę, która spożywana może być jako środek profilaktyczny lub leczniczy. Nalewka z dzikiej róży przygotowywana jest z 500 gramów owoców, które zasypujemy cukrem (około jednej szklanki) oraz zalewamy czystą wódką (około 750 ml). Możemy smak nalewki wzbogacić poprzez dodanie do niej cynamonu, wanilii lub aromatycznych goździków. Napój odstawiamy na kilka tygodni, codziennie delikatnie mieszamy naczyniem. Następnie przecedzamy i przelewamy do butelek, najlepiej z ciemnego szkła. Nalewkę pijemy najlepiej przed jedzeniem w celu poprawy przemiany materii.
Zastosowanie dzikiej róży w kosmetyce
Dzika róża znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Tutaj na znaczeniu zyskuje olejek różany, który dodawany jest do wielu kosmetyków, z uwagi na swoje - wymienione już wcześniej - właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące. Olejek łagodzi stany zapalne skóry, działa bakteriobójczo, przyspiesza gojenie ran czy wykwitów skórnych, działa ściągająco na cerę. Jest składnikiem wielu gotowych kosmetyków, w tym preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej czy problemowej. Olejek zawiera również wiele toników, kremów czy balsamów do ciała. Olejek można kupić również odrębnie i używać jako kosmetyku lub dodawać do produktów drogeryjnych. Za 10 ml zapłacimy około 10 złotych. W kosmetyce wykorzystywanej są również - wspomniane już wcześniej - płatki dzikiej róży. Używa się ich głównie do przemywanie twarzy w celu oczyszczania cery. Są składnikiem wielu gotowych produktów, w tym toników i mleczek do demakijażu.
Jak zbierać owoce i płatki dzikiej róży?
Skoro wiemy już, jak cenne właściwości mają owoce i płatki dzikiej róży, warto wiedzieć jak i kiedy je zbierać, aby w pełni korzystać z ich działania. Płatki najlepiej zbierać w dni słoneczne, wiosną oraz wczesnym latem (zaleca się zbiór w na przełomie maja i czerwca). Zebrane płatki suszymy w miejscu ciepłym, przewiewnym ale nigdy na naturalnym słońcu: stracą kolor i tym samym swoje własności. Owoce z kolei najlepiej zbierać nieco później: najlepiej wczesną jesienią, kiedy nie są jeszcze zbyt miękkie. Owoce do sporządzania nalewki mogą być nawet lekko podmarznięte, zaleca się także umieszczenie ich przed obróbką w lodówce.
Komentarze