Aerator - czym jest? Rodzaje aeratorów. Aeracja trawnika

AeratorPiękny zwarty i intensywnie zielony trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Aby trawa dobrze rosła, powinniśmy zapewnić jej optymalne warunki. Kluczowe jest odpowiednie spulchnienie i napowietrzenie gleby, ponieważ dzięki temu trawa będzie się lepiej krzewić. Dlatego przed siewem trawnika, trzeba dobrze przekopać ziemię w ogrodzie, a gdy trawa wyrośnie, regularnie stosować aerator.

Aeracja trawnika to zdecydowanie delikatniejszy i łatwiejszy do wykonania zabieg pielęgnacyjny niż jego wertykulacja, a sprzęt potrzebny do jego wykonania jest prostszy. Aerację trawnika warto wykonać już wczesną wiosną. Z reguły po zimie nie jest on w najlepszym stanie. Część trawy przemarza, gnije lub usycha. Ponadto ziemia jest mocno zbita i często nasiąknięta wodą. Warto więc nieco ją spulchnić i poprawić stosunki powietrzno-wodne, co wpłynie korzystnie na wzrost trawy. Dowiedz się, jak dbać o trawnik, aby zawsze wyglądał pięknie.

Co to jest aerator i do czego służy?

Aerator jest prostym urządzeniem ogrodniczym służącym do rozluźniania i napowietrzania gleby. Jego celem jest poprawa warunków wzrostu trawy i stymulacja jej krzewienia się.

Najważniejszą częścią tego urządzenia są specjalne długie zęby lub rurki, które, w zależności od rodzaju aeratora, mogą być osadzone na obrotowym wałku lub na płaskiej powierzchni. Aerator wycina w glebie otwory głębokości od 7 do 10 cm oraz średnicy 15-18 mm. Otworki powstające w glebie dzięki działaniu aeratora, powodują jej lepsze napowietrzenie i pobudzają trawę do intensywniejszego wzrostu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy nasz trawnik nie jest w najlepszej kondycji, czyli na przykład po mokrej zimie lub upalnym lecie.

Korzyści ze stosowania aeratora to nie tylko lepsze napowietrzenie podłoża, ale również poprawa wnikania w niej wody oraz nawozów, co sprzyja lepszemu odżywieniu trawy, jej krzewieniu się i bujnemu wzrostowi.

Inne zalety aeracji trawnika to:

  • ograniczenie wzrostu mchu i chwastów,
  • zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób grzybowych,
  • poprawa zdrowotności i wyglądu trawnika bez konieczności stosowania drogich szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska naturalnego pestycydów i fungicydów,
  • łatwość wykonania zabiegu - poradzi sobie z tym każdy,
  • aeratory to urządzenia stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne.

Jak wykonać aerację trawnika?

To bardzo proste. Aerację najlepiej przeprowadzać dwa razy w roku na wiosnę oraz późnym latem. Pamiętajmy, aby nie wykonywać jej na młodym trawniku, bezpośrednio po wchodzie roślin, ponieważ są one jeszcze zbyt delikatne na taki zabieg. Lepiej zaczekajmy z aeracją do drugiego roku po założeniu trawnika.

Zanim przystąpimy do napowietrzania, trzeba najpierw skosić trawę na wysokość 2-3 cm i dobrze podlać trawnik. Nie zaczynajmy jednak wykonywać aeracji na mokrej trawie. Podłoże powinno być mocno wilgotne, ale sama trawa sucha, dlatego po jej podlaniu odczekajmy co najmniej kilka godzin, a najlepiej jeden dzień i dopiero wtedy rozpocznijmy pracę.

Ten zabieg pielęgnacyjny wykonujemy, przesuwając miejsce przy miejscu powierzchnię roboczą aeratora po naszym trawniku. To, jakie urządzenie sprawdzi się w naszym ogrodzie najlepiej, zależy od jego wielkości oraz rodzaju trawnika. Na większych i bardziej eksploatowanych trawnikach użytkowych sprawdzą się urządzenia spalinowe lub elektryczne, a na małych dekoracyjnych przydomowych trawnikach, wystarczy zastosować te ręczne. Przyjrzyjmy się nieco bliżej dostępnym modelem aeratorów.

Rodzaje aeratorów

Wybór aeratorów jest bardzo szeroki. Do najpopularniejszych urządzeń należą:

  1. aerator ręczny,
  2. aerator zakładany na buty,
  3. aerator elektryczny,
  4. aerator akumulatorowy,
  5. aerator spalinowy.

Aerator ręczny

Jest to niedrogie proste urządzenie, które najlepiej sprawdzi się na trawnikach o niewielkiej powierzchni. Świetnie nadaje się do napowietrzania trawników w ogródkach przydomowych, na małych działkach i posesjach. Dużą zaletą ręcznego aeratora jest to, iż jest to urządzenie w pełni ekologiczne, które w żadne sposób nie zanieczyszcza środowiska, nie zużywa prądu, ani żadnego paliwa. Jest to również urządzenie bardzo praktyczne oraz mobilne. Nie wymaga podłączania zasilania kablami, możemy go więc używać nawet w miejscach oddalonych od domu, a także trudno dostępnych jak na przykład pomiędzy drzewami, czy krzewami. Dotrzemy nim bez problemu do każdego zakamarka naszego ogrodu. Dodatkową zaletą jest jego cicha praca - nie ma silnika, więc nie generuje hałasu o dużym natężeniu. Aerator ręczy na formę wału z kolami lub rurkami metalowymi z długą rączką.

Aerator zakładany na buty

W praktyce są to po prostu płytki metalowe zaopatrzone w specjalne kolce do aeracji, które przyczepia się za pomocą pasków na podeszwy butów. Taki aerator sprawdzi się jedynie na niewielkich powierzchniach, ponieważ jego stosowanie jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy. Wiele osób jednak ceni sobie ten rodzaj aeratorów, ponieważ traktuje pielęgnację trawnika za ich pomocą jak pewną formę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, która wzmacnia mięśnie nóg, a także relaksuje i odpręża.

Aerator elektryczny

Zakup takiego aeratora ma sens w przypadku większych trawników. Pracuje on bardzo efektywnie i jest prosty w obsłudze. Nie jest także zbyt głośny. Decydując się na aerator elektryczny, musimy jednak pamiętać, że jest to urządzenie podłączone do zasilania (prądu) przewodem, który ma pewną ograniczoną długość. Możemy je więc stosować tylko tam, gdzie mamy możliwość skorzystania z energii elektrycznej. Pamiętajmy również, że trzeba uważać, aby przewód podłączony do prądu nie uległ zamoczeniu.

Aerator akumulatorowy

Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku aeratorów elektrycznych, z tym że tutaj nie ogranicza nas długość przewodu, ponieważ urządzenie jest wyposażone w akumulator. Aeratory tego typu są więc bardziej mobilne i wygodniejsze. Ich wadą z kolei jest wyższa cena, głośniejsza praca, oraz ograniczony czas działania. Ze względu na konieczność ładowania akumulatora nie sprawdzą się raczej na bardzo dużych powierzchniach. Będą za to idealne do średniej wielkości ogrodu, w którym nie ma możliwości podłączenia urządzenia do sieci za pomocą kabla.

Aerator spalinowy

Takie urządzenia działa na paliwo (olej napędowy). Jego wady to z pewnością dosyć wysoka cena, głośne działanie i to, że nie są ekologiczne i mają największy negatywny wpływ na środowisko naturalne spośród wszystkich dostępnych rodzajów aeratorów. Z kolei ich niewątpliwą zaletą jest brak ograniczeń w zakresie powierzchni i czasu działania. Są to także urządzenia bardzo mobilne, którymi dotrzemy do każdego, nawet najbardziej odległego miejsca w naszym ogrodzie.

Czym się kierować się wybierając aerator?

To, jaki aerator wybrać, zależy od kilku czynników takich jak:

  • wielkość trawnika,
  • umiejscowienie trawnika,
  • rodzaj trawy,
  • nasze możliwości finansowe.

Aby dokonać jak najlepszego wyboru, warto zapoznać się bliżej z parametrami aeratorów.

Podstawowe parametry aeratora

Głębokość robocza
Jest to maksymalna głębokość, na którą kolce, zęby lub rurki aeratora wnikają w podłoże. W przypadku aeratorów zakładanych na buty parametr ten wynosi do 5 cm, z kolei w urządzeniach spalinowych lub elektrycznych waha się w granicach od 2 do aż 25 cm.

Szerokość robocza
W praktyce jest to po prostu szerokość pasa trawnika, która poddawana jest aeracji podczas jednego przejazdu urządzenia. Najmniejszą szerokość roboczą mają oczywiście aeratory wkładane na buty - wynosi ona zaledwie od 20 do 30 cm. Największą z kolei wykazują aeratory spalinowe, które jednorazowo napowietrzają i spulchniają glebę pasie szerokości do 50 cm.

Moc
Ten parametr dotyczy oczywiście urządzeń o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Istnieje ogromna rozpiętość pomiędzy mocą dostępnym na rynku aeratorów. W przypadku tych spalinowych waha się ona pomiędzy 2,5 a 6 KM, z kolei w przypadku elektrycznych wynosi od 500 aż do 2000 W. Tutaj przy wyborze kierujmy się powierzchnią naszego ogrodu. Im jest on większy, tym mocniejsze urządzenie będzie nam potrzebne.

Waga urządzenia
Ma ona duże znaczenie ze względu na komfort eksploatacji aeratora. Urządzenia zakładane na obuwie oraz ręczne są bardzo lekkie. Niestety sytuacja wygląda inaczej w przypadku aeratorów spalinowych i elektrycznych. Zasadniczą masę tych urządzeń stanowi silnik, a w aeratorach spalinowych, również zbiornik wypełniony paliwem. Aeratory elektryczne są lżejsze niż te spalinowe. Waga standardowych urządzeń nie przekracza 20 kg. Te spalinowe z kolei mogą ważyć nawet do 40 kg. Długotrwała praca nimi wiąże się więc z dużym zmęczeniem.

Aerator to urządzenie, w które powinien się zaopatrzyć każdy właściciel trawnika. Jego regularne, prawidłowe stosowanie przyczyni się do znacznej poprawy warunków, w których rośnie trawa i przełoży się wyraźnie na jakość trawnika. Napowietrzanie i trawnika i rozluźnianie podłoża ma szczególne znaczenie, jeśli jest on mocno eksploatowany - na przykład, jeśli często po nim chodzimy, lub uprawiamy na nim sporty. Wówczas trawa jest bardziej narażone na zniszczenie i wymaga większej troski.

Pamiętajmy o aeracji trawnika po zimie oraz wczesną jesienią, także jego odpowiednim nawodnianiu i nawożeniu, a z pewnością będziemy się cieszyć bujną, zdrową i intensywnie zieloną trawą przed cały sezon.

Komentarze