Pigwa - odmiany, uprawa, przetwory

PigwaPigwa to roslina pochodząca z krajów azjatyckich, owoce rosną na niskich drzewach, wyglądem niego przypominają grubszą gruszkę. W smaku pigwa jest kwaśna, cierpka, nie nadaje się więc do spożycia na surowo. Jest za to doskonałym składnikiem wielu przetworów, konfitur, ciast oraz innych potraw. Jest owocem bardzo zdrowym, zawiera wiele witamin i cennych składników. Warto lepiej poznać pigwę.

Pigwa - co to takiego?

Pigwa to owoc pochodzenia azjatyckiego, rośnie na drzewie, jest żółty, wyglądem przypomina połączenie gruszki i jabłka, w smaku jednak nie jest podobny do żadnego z nich. Pigwy są kwaśne i niesmaczne na surowo, wymagają więc przetworzenia:

  • ugotowania,
  • duszenia,
  • grillowania,
  • pieczenia.

Co ciekawe, owoce pigwy zawierają więcej witaminy C niż cytryna!

Pigwa a pigwowiec

Pigwa bardzo często bywa mylona z pigwowcem, nie jest to jednak prawidłowe rozumowanie, są to bowiem dwie, zupełnie różne rośliny. Pigwowiec jest krzewem ozdobnym, kwitnie wiosną, daje piękne czerwone, różowe lub pomarańczowe kwiaty, zależnie od gatunku pigwowca. Owoce są malutkie, mają od 2 do 5 centymetrów, są bogate w pektyny i witaminę C, zupełnie jak w przypadku pigwy. Podobnie jak ona, nie nadają się do spożycia bez obróbki. Sporządza się z nich soki i przetwory.

Odmiany pigwy

Istnieje wiele odmian pigwy, różnią się one nieco od siebie smakiem i właściwościami:

Odmiana Bereczki
Pochodzi z Węgier - drzewo jest silne, wysokie, długowieczne, szybko owocuje i daje duże plony. Owoce są duże, gruszkowate, o żółtej skórce, w miąższ jest słodko-kwaśny, delikatny, po ugotowaniu robi się czerwony, smaczny. Zbiór owoców następuje jesienią, na przełomie września i października.

Odmiana Portugalska
Jest dość wymagająca w uprawie. Owoce są żółte, twarde, bardzo kwaśne, cierpkie, idealne do przetworów, soków, nalewek i galaretek (zawierają dużo pektyn).

Odmiana Champion
Podobna jest do jabłka tej samej odmiany, niestety w smaku zupełnie szampionów nie przypomina. Odmiana pochodzi z terenów dawnej Persji, plon jest duży, owoce żółto-zielone, miąższ ma posmak cytryny. Odmiana jest samopylna, odporna na szkodniki.

Serbska odmiana Vranja
Daje duże, przypominające gruszkę, owoce. Rekordowa waga jednego owocu do 900 gramów! Wzrost drzewek średnio silny, roślina jednak jest wytrzymała na niekorzystne warunki zewnętrzne, jest mrozoodporna.

Odmiana Darunok Onuku
Ciekawa nazwa, choć odmiana pochodzi jedynie od naszych wschodnich sąsiadów, z Ukrainy. Owocuje po około 3 latach od wsadzenia, odmiana jest plenna, owoce do maksymalnie pół kilograma, mają kształt jabłka, w smaku dość przyjemne, delikatne.

Pigwa Ursynowska
Rośnie na drzewach średniej wysokości, to jednak roślina silna, wytrzyma nawet silniejsze przymrozki. Ta odmiana daje duże owoce o kształcie dorodnych jabłek.

Właściwości i wartości odżywcze pigwy

Pigwa jest owocem bogatym w witaminy i inne, cenne składniki. Zawiera dużo witaminy C, witamin z grupy B - skuteczne chronią przed infekcjami, wzmacniają układ nerwowy, podobnie, jak zawarty w pigwie potas. Obecność wapnia pozytywnie wpływa na kości, żelazo chroni przed anemią, magnez pozytywnie wpływa na pracę mięśni. Pigwa zawiera także przeciwutleniacze oraz cenny błonnik pokarmowy (w formie pektyn), który ułatwia przemianę materii oraz usuwanie toksyn z naszego organizmu. Pigwa wykazuje działanie bakteriobójcze, jej jedzenie pomaga w gojeniu ran, łagodzi podrażnienia skóry, stosowana jest w profilaktyce nowotworów. Pomaga walczyć z infekcjami górnych dróg oddechowych, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia wątrobę. Napar z nasion pigwy z kolei stosowany jest leczniczo w problemach żołądkowych takich jak refluks, niestrawność, zgaga czy brak apetytu. Pigwa jest produktem o niskim indeksie glikemicznym, powoli uwalnia energię i nie przyczynia się do nagłych wahań poziomu cukru, z powodzeniem mogą więc ją spożywać diabetycy.

Pigwa - uprawa

Pigwa to owoc azjatycki ale może z powodzeniem być uprawiana i w naszym klimacie, drzewko nie osiąga jednak takich rozmiarów, jak na rodzimym jej terenie. Pigwa potrzebuje stanowiska osłoniętego od wiatru, źle bowiem reaguje na zimno i zmiany temperatury. Potrzebuje lekko kwaśnej gleby. Pigwę sadzi się z dostępnych na rynku sadzonek, na początku wzrostu konieczne jest częste podlewanie krzewinki.

Uprawa pigwy

Pigwa i jej zastosowanie

Pigwa znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Choć na surowo nie jest zbyt smaczna, można z jej wykorzystaniem przygotować smaczne przetwory, w tym konfitury, dżemy, soki, nalewki ale i ciasta czy nawet sałatki i dania mięsne! Pigwa sprawdza się nie tylko w kuchni - https://www.miod-malina.pl/pigwa-wlasciwosci-przepisy-nalewka-sok-dzem.html.

Przetwory, przepisy na dania z pigwą

Konfitura z pigwy
Przepis na smaczną i zdrową konfiturę z pigwy jest bardzo prosty. Wystarczy kilogram pokrojonych owoców pigwy zasypać kilogramem cukru i zostawiamy, aby pigwa puściła sok. Jeśli tak się nie stanie, można dolać do niej szklankę cukru. Gdy sok się wytrąci gotujemy pigwę na małym ogniu, dorzucamy 6-8 goździków. Po około godzinie pigwa powinna ściemnieć, wtedy do konfitury dodajemy łyżeczkę soku z cytryny. Gotową konfiturę przekładamy do słoiczków. Idealnie nadaje się do zimowej herbaty ale również jako dżem do smarowania kanapek.

Sok z pigwy
Przepis na smaczny i zdrowy sok z pigwy jest niezwykle prosty. Potrzebujemy 2 kilogramów owoców oraz tyle samo cukru. Pigwę myjemy, kroimy, wydrążamy gniazda nasienne, ścieramy na tarce i przekładamy do słoika, nasypujemy cukrem i przykrywamy gazą. Słoik odstawiamy na kilka dni, zlewamy sok, który się wytrącił, rozlewamy go do słoiczków, pasteryzujemy. Sok można pić z wodą lub dodawać do herbaty.

Dżem z pigwy i jabłka
Smaczny dżem z pigwy i jabłka będzie idealnym dodatkiem do tostów, naleśników, placków czy gofrów. Aby go przygotować potrzebujemy kilogram jabłek, pól kilo pigwy, pół kilo cukru oraz szklankę wody. Pigwę gotujemy w wodzie z dodatkiem cukru gdy lekko zmięknie, dodajemy jabłka. Wrzący dżemik przekładamy do słoiczków i szybko zakręcamy. Mus doskonale nadaje się również do wypieków

Nalewka z pigwy
Aby przygotować zdrową i smaczną nalewkę z pigwy potrzebujemy 2 kilogramy owoców, litr spirytusu oraz kilogram cukru. Wek myjemy i dokładnie wyparzamy. Umieszczamy w nim pokrojone w kawałki owoce pigwy i zasypujemy je cukrem. Zostawiamy owoce na 2 tygodnie pamiętając o tym, by co kilka dni delikatnie wstrząsnąć słojem. Po tym czasie należy przefiltrować sok, zalać go spirytusem i odstawić na miesiąc w ciemne miejsce. Nalewkę można przelać do butelek i raczyć się tym smacznym napojem o cennych właściwościach zdrowotnych.

Komentarze