Domek narzędziowy do ogrodu

Domek narzędziowy ogrodowyNawet nieduży ogród wymaga dbałości, a wiele prac ogrodowych nie sposób wykonać bez odpowiednich narzędzi. Dodatkowo przez lata gromadzi się w gospodarstwie domowym wiele przedmiotów wspomagających relaks na świeżym powietrzu. Są to leżaki i hamaki, stoły i krzesła, lampy ogrodowe, czy zabawki dla dzieci. Garaże często spełniają w związku z tym dodatkową funkcję, ale niewiele jest tak pojemnych, w których wszystkie akcesoria ogrodowe można w jakiś sposób pomieścić.

Gdy dodatkowo na posesji brakuje jakiegokolwiek budynku gospodarczego, problem staje się naprawdę poważny, a narzędzia i inne mienie są narażone na niszczenie.

Domki narzędziowe

Na ciągle istniejących jeszcze działkach ogrodowych w obrębach większych i mniejszych miast można spotkać niewielkie budynki nazywane domkami narzędziowymi. Takie budynki to nic innego jak domki ogrodowe, które również na standardowych posesjach mogą doskonale rozwiązać problem z przechowywaniem narzędzi i sprzętów ogrodowych. Gotowe domki narzędziowe mogą być wyprodukowane z drewna, blachy albo z tworzywa sztucznego, do tego solidna podłoga, szczelny dach oraz zamykane na klucz drzwi. Taka przechowalnia zapewnia długowieczność nawet takim sprzętom ogrodowym jak kosiarka.

Domki narzędziowe z drewna

Za najpopularniejsze należy uznać domki narzędziowe z drewna, gdyż drewniany budynek w ogrodzie wygląda po prostu naturalnie. Jednocześnie są to domki, które najłatwiej modyfikować, czyli przebudowywać, udoskonalać, przyozdabiać. Z utrzymaniem takiego budynku w dobrej kondycji również nie ma obecnie większych problemów, ponieważ producenci i handel dostarczają mnóstwo produktów zabezpieczających drewno przed wpływami atmosferycznymi. Nowoczesne środki impregnujące chronią przed wilgocią i promieniowaniem UV, a także skutecznie zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni oraz odstraszają szkodniki w rodzaju kołatek domowy, czy spuszczel pospolity. Budynek może przy odpowiedniej staranności posłużyć nie tylko przez wiele lat, ale wręcz przez wiele pokoleń. Warunkiem jest postawienie takiego domku na starannie przygotowanym podłożu, które zapewnia izolację oraz odpowiedni przewiew.

Drewniany domek na narzędzia
Drewniany domek na narzędzia

Najpopularniejsze gatunki drzew, z których przygotowuje się drewno do budowy to oczywiście sosna oraz świerk, które są najtańszym surowcem, ale można sobie równie dobrze zafundować budynek z droższej i trwalszej dębiny. Domek drewniany można zbudować na posesji własnym sumptem, zamawiając materiał u pobliskiego stolarza albo kupić gotowy w sklepie. Taki domek można kupić w sklepie stacjonarnym, chociaż znacznie popularniejsze są ostatnio sklepy internetowe, oferujące zakup z dostawą do domu oraz odpowiednią instrukcją montażu. Szopy narzędziowe do samodzielnego montażu to belki i deski, które łączone są metodą pióro-wpust, ale i wymagają użycia wkrętów, czy śrub dla stabilniejszych mocowań.

Domki narzędziowe z tworzyw sztucznych i z blachy

Drewniany domek to niemal pewna estetyka i dopasowanie do ogrodu. Wymagana jest jednak dbałość o drewno wraz z ochroną przed jego szkodnikami. Przynajmniej raz na kilka lat w zależności od stosowanego środka trzeba go konserwować. Inaczej sprawa wygląda z domkami blaszanymi lub plastikowymi, które aż takich wymagań konserwatorskich nie mają.

Tego typu budynki raczej nie konstruuje się samodzielnie, chociaż nie jest to niemożliwe. Zdarzają się sytuacje, gdy blachy i konstrukcja ze starego garażu, tzw. blaszaka, są spożytkowane na konstrukcję budynku. Jednak zakup domku wykonanego z blachy lub plastiku albo połączenia tych materiałów nie jest specjalnie dużym wydatkiem. Tego typu konstrukcje są dostępne w większości sklepów ogrodniczych, w tym internetowych i najtańsze można nabyć już za kilkaset złotych. Domki z blachy lub plastiku również są sprzedawane w częściach przeznaczonych do samodzielnego montażu, zazwyczaj są także wyposażone w okna.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru domku narzędziowego do ogrodu?

Bez względu na materiał, z jakiego wykonano domek na narzędzia, należy zwracać uwagę na kilka kwestii.

Wentylacja

Domek musi mieć zapewniony przewiew. Przerwy w jego użytkowaniu, spowodowane przykładowo wyjazdem na urlop nie mogą prowadzić do sytuacji, że pozostawione w jego wnętrzu takie akcesoria, jak poduszki, czy koce zaczną butwieć i pojawi się na nich pleśń.

Drzwi i zabezpieczenia antywłamaniowe

Warto zwrócić uwagę na wielkość, czyli szerokość drzwi. Jest to szczególnie istotne, gdy domek jest większy i przeznaczony nie tylko do przechowywania narzędzi, ale również ogrodowych mebli. Najlepsze są dwuskrzydłowe, odpowiednio szerokie drzwi i obniżony próg w sytuacji, gdy do domku będzie chowana kosiarka do trawy lub tym podobne urządzenia.

Zabezpieczanie domku ogrodowego przeciw złodziejom nie wymaga natomiast wielkiego zachodu. Trzeba natomiast utrudniać pracę złodziejom poprzez zabezpieczanie okien od wewnątrz oraz używaniem dobrego zamka w drzwiach. Niektóre z domków mają ponadto zasuwy na drzwi, które z mocną kłódką dodatkowo wydłużają złodziejską pracę. Nie należy jednak przesadzać, bo złodzieje gotowi pomyśleć, że w domku znajduje się coś naprawdę bezcennego. Podstawowe formy zabezpieczeń wystarczająco odstraszają.

Wyposażenie dodatkowe

Najprostsze domki narzędziowe są dość ubogie pod względem dodatkowego wyposażenia i trzeba na ten fakt zwrócić bezwzględnie uwagę. Należy dostosowywać je do swoich aktualnych oraz przyszłych potrzeb, a brak półek, haków i wieszaków jest mankamentem, który najczęściej kończy się przeistoczeniem budynku w graciarnię. Dodatkowe wyposażenie to znaczne powiększenie jego powierzchni użytkowej, a domki najtańsze mogą nie mieć wystarczająco mocnych ścianek do modyfikacji, czy do tego, by utrzymywać ciężar wieszanych półek albo narzędzi.

Domek na narzędzia to miejsce do bezpiecznego przechowywania niezbędnych akcesoriów do pielęgnacji oraz wypoczynku w ogrodzie. Nie należy przy tym zapominać, że taki domek stawia się po postawieniu częścią małej architektury ogrodowej, powinien więc współgrać z otoczeniem, a nie stanowić dla niego dysonans.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BKCONCEPT, w ofercie której można znaleźć duży wybór mebli ogrodowych i tarasowych.