Przesadzanie roślin doniczkowych - praktyczne porady

Przesadzanie roślin doniczkowychWczesna wiosna to doskonała pora na przesadzanie domowych roślin doniczkowych. Przyroda zaczyna się wtedy budzić do życia, a nasze domowe kwiaty rozpoczynają intensywniejszy wzrost i o wiele lepiej przyjmą się i zregenerują po przesadzeniu. Nie wszystkie rośliny należy przesadzać co roku. Doniczkę wymieniamy na większą, a ziemię na świeżą, wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba na przykład roślina bardzo się rozrosła, doniczka uległa uszkodzeniu lub chcemy rozmnożyć nasze domowe kwiaty przez podział.

Choć przesadzanie roślin w większości przypadków nie jest trudne, to jednak potrzebna jest do tego choćby podstawowa wiedza z zakresu wymagań poszczególnych gatunków oraz znajomość kilku uniwersalnych zasad przesadzania domowych roślin doniczkowych. Ważne są takie kwestie jak wybór odpowiedniej doniczki oraz podłoża, a także sama technika przesadzania. Warto też wiedzieć, kiedy podlewać i nawozić nowo przesadzone rośliny.

Kiedy przesadzać domowe kwiaty doniczkowe?

Najlepszą pora na przesadzanie roślin doniczkowych to wczesna wiosna, kiedy budzą się one z zimowego spoczynku i rozpoczynają wzrost. W przypadku domowych kwiatów doniczkowych okres ten rozpoczyna się już na przełomie lutego i marca.

Często nie wiemy, jak często należy przesadzać rośliny doniczkowe. Podstawowa zasada mówi, że domowe rośliny powinno się przesadzać do nowej ziemi co najmniej raz na 3-4 lata. Jest to konieczne nie tylko wtedy, gdy kwiatek potrzebuje większej doniczki, ponieważ się rozrósł. Regularne przesadzanie roślin sprawi, że będą zdrowe i piękne. Pamiętajmy o tym, że ziemia w doniczkach z czasem ulega wyjałowieniu ze składników pokarmowych i konieczna jest choćby jej częściowa wymiana na nową. Natomiast co roku powinniśmy przesadzać rośliny bardzo szybko rosnące, które wyraźnie potrzebują więcej miejsca oraz rośliny młode, które nie rosły początkowo w swoich docelowych pojemnikach.

Poza terminem wiosennym starajmy się przesadzać kwiaty tylko wtedy, gdy zaistnieje konieczność, ponieważ na przykład doniczka ulegnie zniszczeniu.

Warto też wiedzieć, kiedy nie przesadzać domowych roślin doniczkowych. Zdecydowanie odradza się przesadzania roślin doniczkowych w okresie zimowym, kiedy rośliny przechodzą spoczynek. W tym czasie znacznie gorzej regenerują się wszelkie uszkodzenia i kwiaty źle znoszą przesadzanie. Nie przesadzajmy również roślin podczas kwitnienia, ponieważ jest to dla nich na tyle duży stres, że mogą po prostu zrzucić wszystkie kwiaty. Jeśli roślinka wymaga przesadzenia, a jest akurat obsypana kwiatami, to poczekajmy, aż okres jej kwitnienia się zakończy i dopiero wtedy przesadźmy ją do nowej donicy.

Zasady przesadzania roślin doniczkowych

Przesadzanie roślin domowych nie jest trudne, ale wymaga delikatności i cierpliwości. Nigdy nie wykonujmy tej pracy w pośpiechu, ponieważ wówczas łatwo uszkodzić korzenie lub część nadziemną rośliny, co z pewnością wydłuży jej okres regeneracji i może prowadzić do zakażeń grzybowych i bakteryjnych.

Sadzenie kwiatów to brudna praca, dlatego dobrze się do niej przygotujmy. Najlepiej na podłodze lub stole, na którym pracujemy, rozłożyć stare gazety lub folię, a na dłonie załóżmy rękawice ogrodnicze lub zwykłe jednorazowe apteczne rękawiczki. Dzięki temu ułatwimy sobie sprzątanie po zakończeniu przesadzania roślin, a także unikniemy zabrudzenia rąk ziemią czy ewentualnego skaleczenia dłoni podczas pracy.

Warto też przygotować sobie kilka prostych narzędzi ogrodniczych lub kuchennych takich jak:

  • łopatka do przesadzania roślin lub duża łyżka kuchenna,
  • sekator lub ostre nożyczki,
  • nożyk ogrodniczy, bądź bardzo ostry nóż kuchenny,
  • miska z czystą letnią wodą,
  • ściereczka lub gąbka do przemycia doniczek i podstawków.

Kilka istotnych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed, podczas i po przesadzaniu domowych roślin doniczkowych znajduje się poniżej.

Wybór doniczek do roślin domowych

Wielkość doniczki dostosowujemy do potrzeb danej rośliny. Warto sprawdzić, jaką maksymalną wielkość osiąga dany gatunek, już na etapie przesadzania młodej rośliny. Dzięki temu unikniemy konieczności częstej wymiany doniczki na większą - potrzebna będzie jedynie wymiana ziemi raz na kilka lat.

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów doniczek. Najpopularniejsze są nadal te plastikowe, ponieważ są lekkie i tanie. Ich wadą jest jednak niska trwałość, ponieważ plastik najdalej po kilku latach zacznie się łamać i kruszyć. Ponadto doniczki plastikowe nie są najlepsze dla zdrowia roślin, ponieważ nie sprzyjają stworzeniu dobrego mikroklimatu dla bryły korzeniowej. Kwiaty rosnące w plastikowych doniczkach znacznie łatwiej przelać, mają one większą tendencję do gnicia i chorób grzybowych. Nie bez znaczenia jest także to, że substancje chemiczne wchodzące w skład plastiku mogą przedostawać się do ziemi. Choć jest to zjawisko o raczej marginalnym znaczeniu, to jednak może negatywnie wpłynąć na wzrost i kwitnienie szczególnie wrażliwych egzotycznych gatunków roślin.

Rośliny będą się znacznie lepiej czuły w doniczkach wykonanych z naturalnych materiałów. Z punktu widzenia zdrowia roślin najlepsze są doniczki ceramiczne, gliniane oraz kamionkowe. Są one wykonane z ekologicznych w pełni bezpiecznych dla roślin materiałów. Materiały te sprzyjają też odpowiednim stosunkom powietrzno-wodnym w glebie, co przekłada się na zdrowie korzeni oraz całej rośliny.

Bardzo modne w ostatnich latach stały się także doniczki i skrzynie drewniane. Są one bardzo ładne i ekologiczne, jednak pamiętajmy, że mogą ulec zniszczeniu znacznie szybciej niż te ceramiczne czy kamionkowe, ponieważ drewno jest materiałem stosunkowo nietrwałym. Jeśli chcemy sami wykonać drewniane skrzyneczki do roślin, pamiętajmy o wyborze odpowiedniego drewna. Najlepsza będzie sosna lub drewno drzew owocowych. Nie nadaje się drewno gatunków, które zawierają dużo garbników jak na przykład bukowe czy dębowe, ponieważ mogą one przenikać do podłoża i negatywnie (hamująco) wpływać na wzrost pewnych gatunków roślin.

Czasami zdarza się też, że niektóre osoby sadzą rośliny w metalowych pojemnikach - nie jest to dobry pomysł. Nie róbmy tego, ponieważ cząsteczki różnych metali (szczególnie aluminium i miedzi) mogą przenikać do podłoża i negatywnie wpływać na zdrowie roślin. Często mylnie uznajemy metalowe ozdobne pojemniki pozbawione dziurek odpływowych na dnie za doniczki, tymczasem są to po prostu osłonki. Nie powinno się napełniać ich ziemią i sadzić w nich bezpośrednio roślin. Produkuje się je po to, aby wstawić do środka inną doniczkę w celach ozdobnych. Takie osłonki są bardzo pomocne, jeśli na przykład mamy na parapecie kilka roślin w zupełnie różnych niepasujących do siebie doniczkach. Wówczas po prostu wstawiamy je do osłonek wykonanych w takim samym stylu, aby ujednolicić ich wygląd.

Odpowiednia ziemia do kwiatów doniczkowych

Wybór odpowiedniego podłoża do roślin to kluczowa kwesta podczas ich przesadzania. Choć wiele roślin będzie ładnie rosło w dobrej jakości uniwersalnym podłożu do roślin zielonych lub kwitnących, to jednak warto są gatunki, które potrzebują specjalnej ziemi. Takich roślin o większych wymaganiach jest całkiem sporo, ale nie należy się martwić, ponieważ obecnie do wyboru mamy wiele specjalistycznych podłoży kwiatowych, dzięki którym zapewnimy naszym roślinom najlepsze warunki wzrostu. Dzięki dokładnym opisom na opakowaniach nie będziemy mieć żadnych problemów z wyborem odpowiedniego podłoża.

Rośliny, do których powinniśmy zakupić specjalną ziemię to:

  • storczyki,
  • sukulenty,
  • paprocie,
  • palmy,
  • cytrusy,
  • rośliny kwasolubne na przykład azalie.

Podlewanie i nawożenie roślin doniczkowych po przesadzaniu

Nigdy nie przesadzajmy roślin, kiedy ziemia w doniczce jest bardzo wyschnięta. Najlepiej umiarkowanie podlać kwiaty dzień lub dwa przed przesadzaniem, aby podłoże nie było ani bardzo suche, ani bardzo mokre. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas wyjmowania z doniczki bardzo przesuszonej bryły ziemi, łatwo uszkodzić korzenie. Z kolei bardzo mokre świeżo podlane podłoże strasznie brudzi, co utrudni pracę.

Po przesadzeniu wiele roślin więdnie, co jest spowodowane czasowym wyjęciem bryły korzeniowej z podłoża, a także stresem. Dlatego niezwłocznie po przesadzeniu, powinniśmy kwiaty lekko podlać. Uważajmy jednak, aby ich nie przelać, bo sprzyja to gniciu korzeni i powstawaniu chorób grzybowych.

Z kolei nawożenie roślin po przesadzaniu, zwłaszcza nawozami mineralnymi, nie jest wskazane przez 2-3 tygodnie, ponieważ podczas przesadzania z reguły powstają mniejsze lub większe uszkodzenia korzeni. Trzeba dać roślinie czas na ich regenerację, gdyż nawóz mógłby spowodować poparzenie uszkodzonych korzeni i utrudnić ich regenerację.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział

Podczas przesadzania możemy dokonać rozmnażania wielu gatunków roślin przez podział. Tę metodę można zastosować przykładowo u paproci czy popularnej zielistki.

Wystarczy podzielić roślinę mateczną na dwie lub więcej równych części i posadzić je do osobnych donic. Starajmy się jak najmniej uszkodzić korzenie podczas dokonywania podziału roślin. Czasami konieczne jest rozcięcie bryły korzeniowej, wówczas pamiętajmy, aby zrobić to jak najdelikatniej i najpierw postarać się jak najwięcej korzeni po prostu rozplątać, a nie wszystkie przecinać. Ponadto do rozcinania bryły korzeniowej zawsze używajmy bardzo ostrego i czystego noża, aby nie uszkodzić nadmiernie korzeni i nie zakazić ich bakteriami lub grzybami.

Przesadzanie domowych roślin doniczkowych nie jest trudne. Jeśli dobrze dobierzemy podłoże oraz doniczkę i będziemy obchodzić się z roślinami delikatnie, to z pewnością rezultaty przesadzania będą bardzo dobre. Pamiętajmy, że roślina potrzebuje czasu, aby zadomowić się w nowym pojemniku. Pierwszą oznaką tego, że nasz kwiatek się przyjął, jest pojawienie się młodych liści, pędów lub pąków. Świadczy to o tym, że roślina podjęła wzrost i czuje się dobrze po przesadzeniu.

Komentarze